Kraj w sercu Europy niezainteresowany technologią blockchain. 72% firm mówi „nie”
Blockchain, uważany za rewolucyjną innowację, w Niemczech wciąż pozostaje na marginesie. Przedsiębiorstwa zdają się nie doceniać jego potencjału. Z najnowszego badania W3NOW wynika, że aż 72% firm nie dostrzega jego znaczenia. Dlaczego tak jest? To zaskakujące, ale ten wskaźnik nie zmienił się od 2023 roku.
Niemcy w ogonie adopcji blockchain: tylko 28% firm dostrzega potencjał technologii
To nie jest tak, że Niemcy w ogóle stronią od jakichkolwiek innowacji. Co to, to nie. Ze sztuczną inteligencją i przetwarzaniu danych w chmurze nie ma podobnych problemów. W ciągu ostatniego roku adopcja AI u naszego zachodniego sąsiada wzrosła o 27%. Z chmury korzysta niemal 50% przedsiębiorstw. Na czym polega więc problem z technologią blockchain?
Na początku weźmy pod lupę Bitcoin. Jego rola w Niemczech ogranicza się głównie do inwestycji (57%) i płatności (49%). Podczas gdy 32% respondentów wykorzystuje Lightning Network do transakcji, wydobywanie Bitcoinów pozostaje niszą, obejmującą zaledwie 5% przedsiębiorstw.
Barier do adopcji blockchaina w Niemczech nie brakuje
Blockchain to jednak nie tylko kryptowaluty. Adopcja tej technologii w Niemczech napotyka na wiele barier, które hamują jej rozwój. Jednym z nich – według badania – jest brak jasnych regulacji prawnych. Firmy obawiają się inwestowania w blockchain, ponieważ nie mają pewności, czy ich działania będą zgodne z przyszłymi przepisami. Wyznają zasadę, że lepiej nie robić nic, niż zrobić coś źle i narażać się na nieprzyjemności.
Kolejną przeszkodą jest negatywny wizerunek w mediach. Technologia bywa niesłusznie utożsamiana wyłącznie z kryptowalutami, które są postrzegane jako niestabilne i ryzykowne. Media często skupiają się na kontrowersjach. Opowiadają o oszustwach czy spektakularnych spadkach kryptowalut, co zniechęca zarówno społeczeństwo, jak i przedsiębiorstwa do inwestowania.
„Technologia blockchain często jest przyćmiewana przez skojarzenia ze zmiennością kryptowalut. To zniekształca postrzeganie jej wszechstronności i potencjału przez opinię publiczną” – czytamy w raporcie.
Istotnym wyzwaniem jest również niedobór specjalistów w dziedzinie blockchaina. Niemiecki rynek pracy cierpi na brak wykwalifikowanych profesjonalistów, którzy mogliby projektować i wdrażać tego typu rozwiązania rozwiązania.
Dodatkowo, technologia blockchain często uchodzi za skomplikowaną i trudną w obsłudze. Brakuje łatwych w użyciu narzędzi i interfejsów, które mogłyby uczynić ją bardziej dostępną dla użytkowników bez zaawansowanej wiedzy technicznej. Aby blockchain mógł być szerzej stosowany, konieczne jest uproszczenie jego obsługi – czytamy w podsumowaniu badania.