Konsolidacja Bitcoina skończy się krachem? Thielen: Spadek do 40 tys. USD. Krytyczny miesiąc?
Inwestorzy od początku roku mieli nadzieję, że połączenie aktywnych funduszy ETF z obniżkami stóp procentowych Fed pozwoli Bitcoinowi sięgnąć 100 tys. USD… Być może jeszcze przed końcem roku. W miarę jak popyt w funduszach giełdowych zaczyna się ochładzać … A rynki zdają sobie sprawę, że luzowanie polityki może nadejść w warunkach 'awaryjnych’, cena Bitcoina odzwierciedla wyższy poziom stresu Wall Street.
Co więcej, ostatnie dane z USA są na tyle mieszane (niektóre wręcz niekorzystne dla indeksów), że Fed może do granic wstrzymywać awaryjne cięcia tak długo, jak tylko może. Także popyt w funduszach ETF wyraźnie spada, a ostatnie dni sierpnia przyniosły serię wyprzedaży opiewającą na blisko 500 miliardów dolarów… Która kontynuowana jest na początku nowego miesiąca. Popyt słabnie także w BlackRock IBIT, który odnotował 2, największe w dotychczasowej historii odpływy netto... Choć i tak śladowe -13,5 mln USD) na tle dotychczasowej skali zakupów.
W ocenie Petera Schiffa, znanego ekonomisty i założyciela Euro Pacific Asset Management „Indeks dolara amerykańskiego właśnie osiągnął nowy najniższy poziom w 2024 r. Choć nadal jest stosunkowo mocny, wygląda na to, że jest na skraju całkowitego załamania
(…) Może z łatwością spaść poniżej 90 przed końcem roku, kwestionując minimum z 2020 roku (…) Myślę, że ten dołek zostanie przekroczony w 2025 r., wywołując kryzys dolara amerykańskiego, załamując gospodarkę… I powodując gwałtowny wzrost cen konsumpcyjnych i długoterminowych stóp procentowych”.
Thielen jest … Pesymistą?
„Chociaż rynek doświadczył odbicia w kształcie litery V po spadkach na początku maja, na początku lipca i na początku sierpnia, sama struktura rynku i fundamenty stopniowo słabły. W rezultacie każdy spadek stawał się głębszy, a późniejsze odbicia coraz bardziej stonowane. Najnowsze dane na koniec miesiąca wskazują, że we wrześniu możemy zbliżać się do krytycznego punktu zwrotnego, charakteryzującego się spadkiem popytu”. – pisał w nocie Thielen.
W kwietniu dominacja dolara wydawała się nie do powstrzymania. Teraz jest na najniższym poziomie od 2024 r. w stosunku do euro, funta i jena. Tymczasem stopy w USA są najwyższe od 23 lat. Fed nie obniżył ich odkąd inflacja wzrosła do poziomów niewidzianych od lat 40 lat. Także w Europie oczekuje się, że zarówno Europejski Bank Centralny UE, jak i brytyjski Bank Anglii będą dalej obniżać stopy… Ale trudno szukać szczęścia inwestorów z rynku crypto.
W międzyczasie cena bitcoina straciła impet, który zbudowała w pierwszej połowie 2024 r., podając w wątpliwość jego wyniki w pozostałej części roku. Markus Thielen z 10xResearch zaleca… Ostrożność. Choć w średnim i dłuższym terminie jego przekonanie co do długiego cyklu wzrostowego BTC nie uległo zmianie.
Zły wrzesień
Co więcej, wrzesień historycznie był przeważnie złym czasem na trzymanie bitcoina. Ze średnim, ujemnym zwrotem na poziomie ok. -4,8% i standardowym spadkiem od szczytu do dołka na poziomie 24,6%. Analitycy ostrzegają, że cena może spaść w okolice 40 tys. USD. W zasadzie nie byłoby w tym nic dziwnego, ponieważ Bitcoin znany jest jako pewien 'agregat optymizmu’.
Gdy indeks strachu (VIX) rośnie o prawie 20% dziennie, trudno oczekiwać euforii na rynku crypto. Pewne jest jedno, zarządzający funduszami wracają z wakacji. I wygląda na to, że nie mają ochoty kupować tego, w co inwestowali dotychczas. Akcje AI, technologia, Bitcoin wypadają z łask?
Historycznie, po pierwszej obniżce stóp, bitcoin tracił. Teraz, analitycy z Bitfinex oczekują, że jego cena osunie się o ok. 20% po decyzji Fed 18 września. Co jednak ciekawe, historyczne trendy pokazują, że kiedy sierpień kończy się spadkiem, wrzesień robi coś zupełnie odwrotnego i przynosi dodatnie stopy zwrotu. Ciężkie lato dla dolara i kryptowalut jest faktem. Pytanie jaka będzie jesień?