Koniec zabawy w kotka i myszkę. Oto, jak Fed „załatwi” kryptowaluty

Caitlin Long z Avanti uważa, że obszarem, w który uderzy teraz Rezerwa Federalna USA w kontekście kryptowalut, nie będą one same. Podstawowym celem staje się bowiem utrudnienie firmom z sektora aktywów cyfrowych dostępu do kanałów płatności w USD.

Problemem nie jest ani Bitcoin, ani Ethereum…

Caitlin Long, założycielka i dyrektor generalna Avanti Bank & Trust, oświadczyła, że regulacyjna rozprawa z kryptowalutami „rozpoczęła się” na dobre.

W opublikowanym dzisiaj tweecie, Long podkreśliła swoje przemyślenia na temat obecnej sytuacji regulacyjnej w USA. Napisała, że władze nie będą kierować swoich działań bezpośrednio w stronę Bitcoina czy Ethereum. Ich celem stają się „pośrednicy” i „punkty dostępu” dla przepływów dolara amerykańskiego do sektora kryptowalut.

„Problemem nie jest Bitcoin, Ethereum, ani inne protokoły kryptowalutowe. One są w porządku. Ryzyko pochodzi z procesów operacyjnych banków.”

Long podkreśliła również, że „kluczowe wydarzenie” w tej kwestii miało miejsce właśnie dzisiaj, tj. 13 lipca. Dziś bowiem zakończył się okres zgłaszania uwag do proponowanych przez Rezerwę Federalną wytycznych dotyczących dostępu do systemów płatności. Prezes Avanti dodała, że wytyczne Fedu były częściowo ukierunkowane na kryptowaluty, mimo że w dokumentach ani razu nie wspomniano o nich w sposób bezpośredni.

Kwestia wytycznych Fed

Zaproponowane 5 maja wytyczne określają ramy systemu, który bank centralny będzie wykorzystywał do oceny wniosków o dostęp do usług finansowych. Propozycja pojawiła się pośród stale rosnącej liczby wniosków ze strony firm fintechowych i instytucji finansowych o uzyskanie dostępu do systemu płatności.

Caitlin Long zwróciła szczególną uwagę na znaczenie zapewnienia firmom kryptowalutowym możliwości uzyskania bezpośredniego dostępu do kont za pośrednictwem Rezerwy Federalnej, powołując się na przykład z 2017 r., kiedy to wiele banków masowo zamykało konta bankowe podmiotów związanych z aktywami cyfrowymi:

„Nie miało znaczenia, czy biznes był legalny, czy był oszustwem – wszyscy zostali odcięci od banków”.

Long napisała, że ten sam wymiar ryzyka pozostaje aktualny dzisiaj. Zauważyła, że wiodąca amerykańska giełda Coinbase wyraziła te same obawy w swoim prospekcie IPO.

„Dla naszej branży ważne jest, aby przestrzegające prawa firmy mogły samodzielnie uzyskać bezpośredni dostęp do USD. Nie chodzi tylko o obcinanie warstw opłat, które wiele osób w naszej branży ponosi tylko po to, aby uzyskać dostęp do USD” – podsumowała Long.

Avanti, który otrzymał statut banku w Wyoming w październiku 2020 r., wystosował swój własny, 18-stronicowy list z komentarzem, podkreślając swoje obawy związane z regulacjami proponowanymi przez Fed.

źródło grafiki tytułowej: link

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.