Koniec samowolki. Nowa polityka finansowa UE koncentruje się na nadzorze nad kryptowalutami

Z nieoficjalnych informacji wynika, że finanse cyfrowe, w tym kryptowaluty, znajdują się w czołówce unijnych tematów przewidzianych do szerokiej dyskusji, jaką podejmie Komitet Usług Finansowych.

Wspomniany Komitet ściśle współpracuje z Komitetem Ekonomiczno-Finansowym, zwłaszcza podczas przygotowywania posiedzeń Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych. Organ ten stanowi forum przekrojowej refleksji strategicznej i pomaga określić średnio- i długoterminową strategię w kwestii usług finansowych, rozważa delikatne problemy krótkoterminowe, ocenia postępy i realizację prac oraz zapewnia doradztwo polityczne oraz nadzór w kwestiach wewnętrznych i zewnętrznych.

UE a kryptowaluty

W kwietniu br. najwyżsi europejscy urzędnicy mają rozpocząć rozmowy, ktore – według znawców branży – mogą znacząco wpłynąć na przyszłą trajektorię regulacji kryptowalut. Dziennikarzom portalu CoinDesk udało się ustalić, jaki będzie porządek obrad Komitetu, w którego skład wchodzą wysocy rangą przedstawiciele 27 państw członkowskich Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej. Komitet, ustanowiony w celu wspierania dostosowania polityki między krajami unijnymi,po prosi swoich wyborców o udział w omówieniu kwestii priorytetowych dotyczących takich zagadnień jak finanse cyfrowe, zrównoważone finanse, konkurencyjność sektora finansowego UE czy bezpieczeństwo gospodarcze w ciągu najbliższych pięciu lat. Tym, co szczególnie nurtuje obecnie przedstawicieli branży, to przede wszystkim kwestie związane z finansami cyfrowymi

Według osoby zaznajomionej z tematem, dokumenty określające priorytety UE w zakresie usług finansowych mają istotne znaczenie dla branży kryptowalut. Wnioski są takie, że przedmiotem dyskusji ma być m.in. rozporządzenie w sprawie rynków aktywów kryptograficznych (MiCA). Wprowadza ono ramy licencjonowania dla emitentów aktywów cyfrowych i dostawców usług działających w całej Unii Europejskiej, pozycjonując blok jako lidera na arenie światowej. Warto też zauważyć, że UE cały czas podkreśla znaczenie zapewnienia skutecznego egzekwowania przepisów dotyczących usług finansowych oraz, w razie potrzeby, wzmocnienia zdolności nadzorczych w celu utrzymania integralności regulacyjnej.

Zobacz też: Ceny nieruchomości w Polsce stale rosną. Czy coś zatrzyma ten trend?

Czekając na MiCA

Wraz z przyjęciem MiCA i włączeniem dostawców usług kryptograficznych do szerszych przepisów finansowych, takich jak środki przeciwdziałania praniu pieniędzy, kryptowaluty stały się integralną częścią krajobrazu finansowego UE. Podczas gdy przepisy MiCA mają wejść w życie w grudniu tego roku, możliwość wprowadzenia poprawek, w tym potencjalnego włączenia zdecentralizowanego finansowania (DeFi), pozostaje otwarta. Eksperci branżowi sugerują, że propozycje zwiększenia uprawnień nadzorczych mogą mieć wpływ na sektor kryptowalut.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
1 komentarz
  1. JK napisał

    Awaiting for approval, LOL

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.