Kolejny spór sądowy z FTX w tle. Fundusz hedgingowy w ogniu oskarżeń

Jedna z najbardziej znanych firm zajmujących się funduszami hedgingowymi w branży kryptowalut została oskarżona o niewłaściwe nimi zarządzanie. W tle sprawy pojawia się FTX.

Z dokumentów sądowych wynika, że spółka Tyr Capital Partners z siedzibą w Genewie zignorowała wewnętrzny limit ryzyka i ostrzeżenia inwestorów dotyczące swojej ekspozycji na FTX.

Czy Tyr celowo zwlekał z działaniami wobec FTX?

Pozew sądowy wniosło TGT – fundusz, który wcześniej zainwestował w Tyr, a który obecnie próbuje zamknąć swój portfel i przejąć kontrolę nad pozostałymi aktywami. Stawka jest wysoka, bo Tyr ma wobec FTX aż 22 mln dolarów roszczeń. Tymczasem szefowie Tyr – Edouard Hindi, były dyrektor działu handlu energią na własny rachunek w Deutsche Bank, oraz Olivier Trombert, były dyrektordziału opcji energetycznych Société Générale – stanowczo zaprzeczają stawianym funduszowi zarzutom.

Jeszcze do niedawna Tyr stanowił swoistą historię sukcesu w sektorze kryptograficznych funduszy hedgingowych – nawet wtedy, gdy upadły inne fundusze, takie jak Three Arrows Capital i Galois Capital. W ostatnich latach przedsiębiorstwo zarządzające aktywami o wartości około 140 milionów dolarów czerpało zyski z różnic handlowych w cenach tokenów, takich jak Bitcoin czy Ethereum.

Przedstawiciele TGT twierdzą, że w okresie od 7 do 10 listopada 2022 r., czyli w dniach poprzedzających upadek giełdy kryptowalutowej FTX, wyrażali swoje obawy dotyczące kondycji finansowej tego podmiotu. Jednak Tyr miał próbował wycofać swoje aktywa z FTX dopiero około 11 listopada, czyli w dniu, w którym giełda ogłosiła upadłość.

Zobacz też: Polacy zmieniają mieszkania. Co jest tego powodem?

Nalot o poranku

W kwietniu 2023 r. TGT złożyło skargę karną dotyczącą Tyr do prokuratora w Genewie, zarzucając firmie „przestępstwo związane z zarządzaniem kryminalnym” i żądając „nalotu o świcie” na biura zarządzającego funduszem. Przeszukanie, podczas którego prokurator zabezpieczył dokumenty, miało miejsce 17 sierpnia ubiegłego roku. – Procedura jest nadal w toku – poinformował rzecznik genewskiej prokuratury.

„Biorąc pod uwagę, że w związku z tymi fałszywymi twierdzeniami toczą się dochodzenia, nie możemy udzielać szczegółowych komentarzy, ponieważ nie chcemy narażać na szwank tych dochodzeń. TGT nie może wysunąć żadnego uzasadnionego roszczenia prawnego przeciwko Tyr” – napisali w oświadczeniu przedstawiciele Tyr i dodali, że przedsiębiorstwo przestrzega wszystkich odpowiednich przepisów orazswoich obowiązków regulacyjnych i umownych.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze