Kolejny SCAM w branży kryptowalut. Oszustwo na setki milionów dolarów wyszło na jaw!

SCAM i schemat Ponzi to wyjątkowo popularne metody oszustw w naszej branży. Nie dziwi zatem fakt, że dwaj obywatele Estonii, Sergei Potapenko i Ivan Turõgin, przyznali się do winy w związku z prowadzeniem ogromnego schematu Ponziego, który oszukał setki tysięcy inwestorów na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych. Schemat ten obejmował fałszywą usługę wydobywania kryptowalut o nazwie HashFlare, co doprowadziło do strat inwestorów przekraczających 577 milionów dolarów.

SCAM na kontrakty wydobywcze HashFlare

Według dokumentów sądowych, Potapenko i Turõgin sprzedawali klientom kontrakty, które rzekomo uprawniały ich do udziału w zyskach z wydobycia kryptowalut przez ich firmę HashFlare. Od 2015 do 2019 roku sprzedaż HashFlare osiągnęła ponad 577 milionów dolarów. Jednak spółka nie dysponowała odpowiednią mocą obliczeniową do przeprowadzenia większości deklarowanego wydobycia. Aby ukryć ten fakt, dashboard internetowy HashFlare prezentował sfałszowane dane jako rzekome zyski klientów z wydobycia.

Projekt Polybius i nieistniejący bank

W 2017 roku Potapenko i Turõgin uruchomili Initial Coin Offering (ICO) dla projektu o nazwie Polybius, obiecując utworzenie banku specjalizującego się w walutach cyfrowych. Inwestorom obiecywano dywidendy z przyszłych zysków banku, co pozwoliło zebrać co najmniej 25 milionów dolarów. Jednak taki bank nigdy nie powstał, a zebrane środki zostały przekierowane na prywatne konta oskarżonych. Oszustwo nie ograniczało się jedynie do fałszywych kontraktów i nieistniejącego banku. Potapenko i Turõgin zachęcali ludzi do inwestowania swoich oszczędności w obie firmy, obiecując znaczne zwroty. Aby utrzymać pozory legalności, wypłacali niektórym wcześniejszym inwestorom zyski pochodzące z wpłat nowych uczestników. W rzeczywistości jednak środki te były wykorzystywane do zakupu nieruchomości, luksusowych samochodów oraz utrzymania kont inwestycyjnych i kryptowalutowych na całym świecie.

Przyznanie się do winy i konfiskata majątku

Po aresztowaniu w Estonii w listopadzie 2022 roku, Potapenko i Turõgin zostali oskarżeni o 16 zarzutów oszustwa internetowego oraz jeden zarzut spisku w celu prania pieniędzy. Po długiej batalii prawnej, obaj przyznali się do jednego zarzutu spisku w celu popełnienia oszustwa internetowego. Zgodnie z umową o przyznaniu się do winy, zgodzili się na konfiskatę majątku o wartości ponad 400 milionów dolarów, który zostanie przeznaczony na rekompensaty dla poszkodowanych inwestorów. Wyrok w ich sprawie ma zostać ogłoszony 8 maja, a każdy z nich może otrzymać karę do 20 lat więzienia. Ten przypadek podkreśla potrzebę ostrożności i dokładnej weryfikacji przed inwestowaniem w projekty kryptowalutowe, zwłaszcza te obiecujące wysokie zyski w krótkim czasie.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.