Kolejny kraj w pełni legalizuje kryptowaluty!
Marokański bank centralny, Bank Al-Maghrib, ogłosił, że w pełni zalegalizuje kryptowaluty. Po wprowadzeniu zakazu w 2017 roku, kiedy kryptowaluty zostały uznane za nielegalne, nowa regulacja ma uporządkować ten rynek i stworzyć ramy prawne sprzyjające rozwojowi technologii blockchain.
Zmiana strategii
Maroko, podobnie jak wiele innych krajów z regionu Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, przez lata utrzymywało surowe podejście do kryptowalut, wprowadzając całkowity zakaz ich użytkowania i posiadania. Penalizacja miała na celu ograniczenie ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, zgodnie z międzynarodowymi zaleceniami FATF. Jednak z czasem przepisy zaczęły budzić kontrowersje, szczególnie w kontekście kar, które mogły obejmować grzywny lub nawet pozbawienie wolności. W jednej z głośniejszych spraw, obywatel Francji, Thomas Clausi został w 2021 roku skazany na 18 miesięcy więzienia za zakup Ferrari za bitcoiny. W tle oskarżeń pojawiły się spadki kursu BTC, co uwidoczniło nie tylko ryzyko prawne, ale również finansowe związane z kryptowalutami w kraju o tak restrykcyjnym prawie. Rzeczywistość pokazała, że pomimo zakazów wielu obywateli nadal inwestuje w krypto. Według najnowszych informacji Reutersa, Bank Al-Maghrib przygotował projekt ustawy, która ma na celu wprowadzenie regulacji dla kryptowalut i usankcjonowanie ich użycia. Abdellatif Jouahri, gubernator banku centralnego Maroka, potwierdził, że projekt ustawy jest już w trakcie procedowania. Powyższa regulacja może stworzyć nową dynamikę na lokalnym rynku finansowym, a także zwiększyć przejrzystość i bezpieczeństwo transakcji. Co więcej, Maroko rozważa wprowadzenie własnej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), która miałaby jeszcze szerzej wprowadzić obywateli w cyfrowy rynek finansów.
Czy MiCA pogrąży kryptowaluty?
Maroko nie jest jedynym krajem, który dostrzega potencjał kryptowalut i technologii blockchain. Coraz więcej państw opracowuje przepisy inspirowane europejskimi regulacjami MiCA (Markets in Crypto-Assets Regulation). Jak wiemy – MiCA wejdzie w życie jeszcze pod koniec 2024 roku. Ustawa stanowi pierwszy kompleksowy zestaw zasad dotyczących funkcjonowania i rozliczania kryptowalut na świecie. Przykład Europy staje się inspiracją także dla innych krajów. Wielka Brytania ogłosiła niedawno plan regulacji, które mają zostać wdrożone do 2026 roku. W Maroku podobna regulacja może pomóc w usystematyzowaniu rynku, zachęceniu do inwestycji i ograniczeniu nielegalnych działań.
Globalna adopcja krypto
Sytuacja z Maroka zbiega się jednocześnie z kazusem Singapore Gulf Bank, który planuje zainwestować co najmniej 50 milionów dolarów w przejęcie firmy specjalizującej się w płatnościach opartych na stablecoinach, co ma zostać sfinalizowane na początku 2025 roku. Oba zdarzenia pokazują, że banki na różnych kontynentach dostrzegają potencjał technologii blockchain w modernizacji usług finansowych.