Kolejny duży rynkowy gracz uruchamia usługę przechowywania kryptowalut

Instytucjonalne ramię giełdy kryptowalut Kraken uruchomiło w Stanach Zjednoczonych rozwiązania powiernicze adresowane do tradycyjnych firm finansowych.

Nowa usługa Kraken Institutional będzie oferowana za pośrednictwem Kraken Financial, banku czarterowego z siedzibą w Wyoming.

Kraken prze do przodu

Status Kraken Financial jako instytucji depozytowej specjalnego przeznaczenia (SPDI), który przedsiębiorstwo uzyskało w 2020 roku, pozwala firmie oferować kryptowalutowe rachunki powiernicze i depozytowe dla instytucji. Wiadomo już, że wszystkie depozyty będą przechowywane na oddzielnych rachunkach oddalonych od samej giełdy i na zasadzie pełnej rezerwy.

Amerykański stan Wyoming dąży do jasności regulacyjnej wokół kryptowalut i od 2016 r. uchwalił około 35 przepisów ich dotyczących – a Kraken jest największym komercyjnym podmiotem, który zaangażował się w te działania. Teraz, wraz z takimi firmami jak BlackRock, Fidelity i Franklin Templeton, które wchodzą na rynek kryptowalut za pośrednictwem funduszy ETF, Kraken zamierza zarobić spore pieniądze na rosnącym udziale instytucjonalnym. – Depozyt zawsze był integralną częścią instytucjonalnej przestrzeni kryptowalutowej, a niedawny sukces bitcoinowych funduszy ETF tylko podkreślił potrzebę szerszego zakresu wykwalifikowanych depozytariuszy – powiedział Tim Ogilvie, szef Kraken Institutional.

Zobacz też: Takie rzeczy tylko w Polsce. Dom jednorodzinny przerobiony na 14 mikrokawalerek

Przechowywanie kryptowalut sposobem na biznes

Nie da się nie zauważyć, że w branży – za sprawą usługi, jaką jest przechowywanie kryptowalut, znów sporo się dzieje, także za sprawą najbardziej rozpoznawalnych na świecie marek. Przypomnijmy, że Standard Chartered stało się właścicielem londyńskiego depozytariusza kryptowalut Zodia Markets, a japoński bank Nomura wszedł w przestrzeń depozytową kryptowalut już sześć lat temu uruchamiając Komainu. Z kolei we wrześniu 2023 r. Deutsche Bank nawiązał współpracę ze szwajcarskim startupem kryptograficznym Taurus.

Jednocześnie wiele podmiotów nie spieszy się z wchodzeniem na amerykański rynek usług przechowywania kryptowalut w związku z rosnącą presją regulacyjną. Nasdaq wstrzymał swój plan uruchomienia działalności w zakresie przechowywania kryptowalut w lipcu 2023 r. po tym, jak Komisja Papierów Wartościowych i Giełd w brutalny sposób rozprawiła się m.in. z Coinbase.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.