Kiedy cena Bitcoina osiągnie szczyt hossy i gdzie wystąpią korekty? Spytaliśmy eksperta

Doczekaliśmy się tego, co jeszcze w grudniu 2022 r. wydawało się nawet jeżeli nie mamrotaniem szaleńca, to zdecydowanie wymagało sporego optymizmu: cena Bitcoina dobiła do 50 tys. dolarów za sztukę, a na rynek wróciła chciwość. Naturalną koleją rzeczy kiedy zbliżamy się do poprzedniego ATH jest pytanie: kiedy tym razem realizować zyski? Kiedy wystąpią korekty? O to i kilka innych rzeczy zapytaliśmy eksperta: Ryana Lee, głównego analityka Bitget Research.

Cena Bitcoina potrafi być całkiem przewidywalna

Ekspert giełdy Bitget jest zdania, że dobro płynące z halvingu, czyli zmniejszenia o połowę nagród dla górników BTC (które windują cenę w górę w wyniku ograniczenia podaży) nie jest jeszcze zdyskontowane przez rynek:

13 lutego cena Bitcoina przekroczyła 50 000 USD. Jest to najwyższa wartość od grudnia 2021 r. Wpływ spotowych ETF-ów Bitcoina i wyczekiwanie rynku na halving Bitcoina w maju odgrywa istotną rolę w gwałtownym wzroście rynku. Od 1 stycznia 2024 r. do 10 stycznia (data zatwierdzenia Bitcoin ETF) wolumen obrotu BTC wzrósł z 16 mld USD do 50 mld USD — wzrost o 300%. Jest to wpływ zatwierdzonego BTC ETF. Jednak skutki halvingu Bitcoina nie zostały jeszcze uwzględnione– pisze Lee.

Cena Bitcoina, fot. Coinbase, wykres 1R

Kontynuuje:

Historycznie rzecz biorąc, halvingi Bitcoina skutkowały wzrostem cen BTC do nowych ATH w roku poprzedzającym. Pierwszy halving miał miejsce w listopadzie 2012 roku. W ciągu jednego roku cena Bitcoina wzrosła z 13 USD do 1152 USD (w grudniu 2013 r.) i osiągnęła swój szczyt po upływie roku i jednego miesiąca od halvingu. Drugi halving miał miejsce w lipcu 2016 r., kiedy to cena Bitcoina wzrosła z poziomu 664 USD do 17 760 USD (grudzień 2017 r.), osiągając swój szczyt po upływie roku i pięciu miesięcy od halvingu. Trzeci halving miał miejsce w maju 2020 r., kiedy to cena Bitcoina wzrosła z poziomu 9734 USD do 67 549 USD (kwiecień-listopad 2021 r.), osiągając swój szczyt po upływie roku i sześciu miesięcy od halvingu.

Co zatem z najbliższym „przepołowieniem”?

Czwarty halving nastąpi w kwietniu 2024 roku. Oczekuje się, że cena Bitcoina wzrośnie z poprzedniego ATH i osiągnie szczyt w około rok i pięć miesięcy po halvingu. Podobny trend zaobserwowano w przypadku poprzednich trzech halvingów, w których ceny rosły, aby osiągnąć nową cenę BTC ATH– zaznacza analityk Bitget, po czym dodaje:

Na chwilę obecną nie ma żadnych nadchodzących wiadomości, które mogłyby mieć korelację cenową z Bitcoinem, z wyjątkiem halvingu, potencjalnie zapewniającego zyski w średnim i długim okresie. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę psychologiczne poziomy rynku, takie jak ceny BTC wahające się między 50 tys. USD a poprzednim ATH, które mogą powodować silniejsze korekty cen.

Zobacz też: Cena Bitcoina przekroczyła 48 000 USD! Analitycy wskazują gdzie będzie szczyt hossy

Czynniki mikro, czynniki makro

Ryan Lee skomentował także otoczenie makro dla największej kryptowaluty. Wskazuje na konkluzje po zatwierdzeniu pierwszych funduszy giełdowych ETF z BTC jako aktywem bazowym oraz zachowanie instytucji.

Osiągnięcie ceny 50 000 USD przez Bitcoina oznacza, że wzrosła ona o 15% w ciągu jednego tygodnia. Podczas ostatniej hossy cena Bitcoina mieściła się w przedziale od 38 000 USD do 48 000 USD, co stanowiło główny zakres handlowy, a duża liczba chipów była skoncentrowana na tej pozycji. Obecny wzrost ceny Bitcoina wynika głównie z:

  1. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oficjalnie zatwierdziła Bitcoin ETF, który umożliwia inwestorom na całym świecie inwestowanie w Bitcoin za pośrednictwem kanałów zgodności. Bez wątpienia przyniesie to Bitcoinowi więcej uwagi i zastrzyk kapitału.
  2. Po przyjęciu Bitcoin ETF nastąpił krótkoterminowy spadek. Wynikało to z faktu, że niektórzy akcjonariusze Grayscale zmienili swoje pozycje, a niektórzy sprzedali swoje akcje.
  3. Gdy wyprzedaż Grayscale dobiegła końca, cały rynek ETF Bitcoin zaczął odnotowywać codzienne napływy i odpływy netto, i ten rytm jest nadal utrzymywany. BlackRock, na przykład, otworzył własną sieć sprzedaży, aby sprzedawać ETF-y Bitcoina.
  4. Wkrótce nastąpi czwarty halving Bitcoina, a rynek jest przekonany, że po tym halvingu cena Bitcoina osiągnie rekordowy poziom. Jednocześnie Rezerwa Federalna rozpocznie w tym roku cykl obniżek stóp procentowych, co jest dobrym sygnałem dla ryzykownych aktywów i rynków wschodzących.
  5. Na ekosystemie Bitcoina zbudowano szereg doskonałych projektów, które promowały jego dalszy rozwój, zwiększając popyt na jego aktywa bazowe BTC. Pozwala to większej liczbie graczy uczestniczyć w ekosystemie Bitcoin, zwiększając jego świadomość i przyjęcie na całym świecie.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze