Indie zapłaciły za ropę… kryptowalutami! Przełomowa transakcja światowych mocarstw

Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) właśnie dokonały przełomowej transakcji na rynku ropy naftowej, całkowicie pomijając dolara amerykańskiego. Zamiast tego, do rozliczenia transakcji użyto technologii blockchain XRP. Warto zauważyć, że płatność za ropę z ZEA odbyła się w lokalnych walutach, ale cała transakcja była przeprowadzona przez system XRP Ledger. Co ciekawe, użytkownicy tego systemu otrzymali dodatkowo zwrot w postaci tokenów CryptoTradingFund (CTF).

Historyczna transakcja: Indie i ZEA rezygnują z dolara na rzecz XRP

To wydarzenie wpisuje się w szerszą strategię de-dolaryzacji. Przewodzą jej kraje BRICS, do których od 2024 roku dołączyły również Zjednoczone Emiraty Arabskie. Głównym celem jest zwiększenie niezależności gospodarczej tych państw, które chcą uniezależnić się od dolara amerykańskiego. Szczególnie w obliczu rosnących napięć i sankcji nakładanych przez USA.

Ripple, firma stojąca za XRP, nawiązała współpracę z Dubai International Financial Centre (DIFC). Wszystko po to, aby połączyć rozwijających się twórców z największym centrum innowacji w regionie. Obejmuje ono ponad 1000 startupów technologicznych, laboratoria cyfrowe, firmy venture capital, regulatorów oraz instytucje edukacyjne.

Brad Garlinghouse, dyrektor generalny Ripple, podkreślił, że ZEA są jednym z najbardziej zaawansowanych pod względem regulacyjnym krajów na świecie, jeśli chodzi o oferowanie usług związanych z wirtualnymi aktywami.

Ripple zobowiązało się również do przekazania miliarda XRP na rozwój nowych zastosowań technologii XRP Ledger (XRPL).

Nowa waluta BRICS?

Z biegiem lat, dominacja dolara jako światowej waluty rezerwowej zaczyna słabnąć. USA coraz częściej wykorzystuje swój system finansowy jako narzędzie nacisku, nakładając sankcje na kraje takie jak Rosja czy Iran. To z kolei skłania inne państwa, zwłaszcza w ramach BRICS, do poszukiwania alternatyw. Prezydent Rosji, Władimir Putin, określił ostatnio detronizację dolara jako „nieodwracalną” i zauważył, że proces ten przyspiesza.

Coraz więcej krajów BRICS, w tym Brazylia, otwarcie promuje handel przy użyciu lokalnych walut, zamiast dolara. Mimo że koncepcja stworzenia nowej waluty, która miałaby być wykorzystywana do handlu międzynarodowego, brzmi atrakcyjnie, jej realizacja napotyka na wiele przeszkód. Jej wprowadzenie wymagałoby rozwiązania licznych problemów związanych z różnorodnością gospodarek członkowskich BRICS oraz stworzenia zintegrowanego systemu monetarnego. Na ten moment perspektywa nowej waluty wydaje się być zatem utopijna.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.