Gotówka zniknie z naszych portfeli? Europarlament debatuje nad cyfrowym Euro

W trakcie dwugodzinnego publicznego spotkania zorganizowanego przez członków Parlamentu Europejskiego, eksperci dyskutowali o skomplikowanych implikacjach potencjalnego cyfrowego euro. Co ciekawego mówili na ten temat politycy i czy doszli do jakiegokolwiek konsensusu?

Burzliwa dyskusja na temat europejskiego CBDC

Parlamentarzyści, którzy sprzeciwiają się planom Europejskiego Banku Centralnego dotyczącym CBDC, starali się zrozumieć lepiej ten temat, rozważając propozycje legislacyjne. Wśród zaproszonych ekspertów panowały rozbieżności niemal we wszystkich kwestiach – od spadku używania gotówki po indywidualne limity posiadania cyfrowego euro.

Ignazio Angeloni, włoski ekonomista, wyraził na przykład opinię, że obecne argumenty nie przemawiają za wydaniem CBDC (Central Bank Digital Currency). Podkreślił, że interwencja publiczna jest uzasadniona jedynie w przypadku dowodów na nieprawidłowe funkcjonowanie obecnego systemu. Został on natychmiast skontrastowany przez Miguela Fernándeza Ordóñeza, byłego gubernatora Banku Hiszpanii. Ten zdecydowanie pochwalił potencjalne cyfrowe euro jako aktywo bezpieczniejsze niż depozyty bankowe, twierdząc, że CBDC mogłoby pomóc w deregulacji sektora.

Zobacz także: Naftowe mocarstwo już nie będzie rozliczać się w dolarach. Koniec dominacji USD?

Czy w obliczu cyfrowego Euro gotówka będzie miała jeszcze sens?

Vicky Van Eyck, dyrektor wykonawczy Positive Money Europe, zapewniła, że destrukcja banków nie jest celem. Popierała stopniowe znoszenie proponowanego limitu posiadania CBDC w wysokości 3000 euro, aby zapobiec masowemu porzucaniu depozytów bankowych. Zaznaczyła, że potrzebne są testy obciążeniowe i badania, aby odpowiednio zarządzać tym procesem.

Marieke Van Berkel z Europejskiego Stowarzyszenia Banków Spółdzielczych (EACB) zauważyła natomiast, że większe banki będą bardziej narażone na masowy exodus klientów, co wpłynie na ich stabilność. Z kolei Van Eyck wspomniała, że UE proponowała limit 3000 euro na posiadanie CBDC, podczas gdy banki początkowo optowały za limitem 60 euro.

Jednym z największych pytań, przed jakimi stoi EBC, jest to, czy cyfrowe euro zastąpi gotówkę. Dyskusja skoncentrowała się na tym, czy jej wyginięcie jest kwestią czasu – co potwierdził Ordóñez, ale Angeloni nazwał „mitem”. Van Eyck zwróciła uwagę na fakt, że wersja offline cyfrowego euro mogłaby zwiększyć prywatność użytkowników, imitując anonimowy charakter gotówki.ssss

Jeśli chodzi o generalnie kryptowaluty, według Angeloniego nie stanowią one zagrożenia dla tradycyjnych płatności.

Podsumowując, choć Parlament Europejski rozważa wprowadzenie cyfrowego euro, widać wyraźne różnice zdań wśród ekspertów, co do jego potrzeby, formy i potencjalnych konsekwencji dla systemu bankowego i prywatności obywateli.

Może Cię również zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze