Goldman Sachs nie ma racji? Bitcoin rośnie do 9500 USD

3 762

Wygląda na to, że sympatycy Bitcoina nie korzystają z porad Goldman Sachs. Kurs BTC wzrósł o ponad 8%, odkąd bank inwestycyjny przedstawił swoje zdanie w sprawie inwestowania w BTC…

W chwili przygotowywania niniejszej publikacji kurs bitcoina utrzymuje się na poziomie 9500 USD:

wykres BTC USD od TradingView

Według danych analitycznych kryptowalutowych derywatywów od Skew.com, niedawny wzrost cen doprowadził na BitMEX do likwidacji shortów o wartości około kilkudziesięciu milionów dolarów. Doszło do tego w ciągu ostatnich 36 godzin. 24-godzinny wolumen obrotu w ciągu ostatniego tygodnia nie zmienił się jednak znacząco.

likwidacje na BitMEX od skew

Jest coś jeszcze. Analiza wczorajszego raportu od Grayscale wskazuje, że fundusz kupuje bitcoina po stawce odpowiadającej 150% ceny od czasu halvingu.

„Niedobry” Goldman Sachs

27 maja 2020 r. Goldman Sachs (GS) argumentował, że inwestycje w bitcoin nie mają żadnego uzasadnienia. Według GS, Bitcoin nie zapewnia cash flow, dywersyfikacji i nie wykazuje żadnych oznak, które mogłyby świadczyć o tym, że stanowi zabezpieczenie przed inflacją. Przedstawiciele banku stwierdzili ponadto, że bitcoin nie jest ograniczony w swoich zasobach. Popierając swoje wnioski odnieśli się do bitcoinowych forków, które w ich opinii, miałyby stanowić na to dowód. W odpowiedzi na takie wypowiedzi, społeczność kryptowalutowa w dużej mierze zignorowała je lub po prostu wyśmiała.

Współzałożyciel Gemini, Cameron Winklevoss, napisał na Twitterze:

Meltem Demirors z Coinshares, zakwestionowała krytykę Goldman Sachs dotyczącą wykorzystywania BTC w procederach prania pieniędzy:

Zobaczcie inne, ciekawe odpowiedzi na wnioski, które przedstawił GS:

Zdecydujcie się, Panowie!

To nie pierwszy raz, gdy Goldman Sachs wypowiedział się w podobny sposób odnośnie bitcoina. Komentatorzy zauważają, że Goldman Sachs zdaje się podążać drogą, którą w ciągu ostatnich kilku lat obrał JP Morgan. W 2017 r. dyrektor generalny JPM – Jamie Dimon powiedział, że zwolni wszystkich pracowników przyłapanych na handlu BTC. Swoje deklaracje uzasadniał, delikatnie mówiąc, niezgodnością takich poczynań z zasadami firmy. Jednak od tego czasu firma aktywnie uczestniczy w kryptowalutowym biznesie. Niedawno wydała zgodę na usługi bankowe dla Coinbase i Gemini.

Najnowsza analiza JPM odnośnie bitcoina wykazała ponadto, że jego kurs może być zaniżony nawet o 25%.

Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o tej sprawie.

Komentarze