Globalna giełda wstrzymuje handel i zakładanie nowych kont. Problemy narastają. Co się dzieje?
Użytkownicy kryptowalut w Indiach mają ostatnio pod górkę. W lipcu zeszłego roku szerokim echem odbił się atak hakerów na giełdę kryptowalut WazirX. Wówczas platforma straciła blisko połowę swoich rezerw, co spowodował poważne kłopoty, które do dziś ciągną się za firmą. Kilka godzin temu problemy zgłosił indyjski oddział Bybit. Giełda kryptowalut na swojej stronie poinformowała o tymczasowym ograniczeniu kilku istotnych usług dla indyjskich posiadaczy kryptowalut.
Giełda Bybit ogranicza swoje usługi dla indyjskich klientów
Bybit, duża giełda kryptowalut o globalnym zasięgu, poinformowała kilka godzin temu, że jej indyjski oddział tymczasowo ogranicza korzystanie z platformy. Na stronie giełdy możemy przeczytać, że ze względu na ostatnie zmiany wprowadzone przez indyjskich regulatorów platforma potrzebuje czasu, by dostosować się do nowych wymogów.
Dlatego Bybit zdecydowała, że indyjscy użytkownicy tymczasowo nie będą mogli otwierać nowych transakcji ani uzyskiwać dostępu do żadnych produktów na platformie Bybit. Ograniczenia w funkcjonowaniu platformy obowiązują od 12 stycznia od godz. 8:00. W tym czasie dalej możliwe będzie dokonywanie wypłat z giełdy.
Giełda nie precyzuje dokładnie kiedy wszystkie usługi zostaną przywrócone. W komunikacie możemy przeczytać: „Podjęliśmy tę decyzję jednocześnie kontynuując ścisłą współpracę z organem regulacyjnym w celu sfinalizowania naszej rejestracji jako dostawcy usług wirtualnych aktywów cyfrowych w Indiach. Spodziewamy się, że proces ten zakończy się w najbliższych tygodniach”.
Bybit uczy się na błędach, ale problemy narastają
Chociaż ograniczenia wprowadzone przez Bybit są uciążliwe dla indyjskich klientów, to wygląda na to, że giełda wyciąga wnioski z przeszłości.
W sierpniu 2024 roku władze Indii doprowadziły do usunięcia Bybit, Bitget i Bitmart ze sklepu Play. Rząd indyjski argumentował wówczas, że podmioty te omijają ważne regulacje prawne. Decydenci wskazali, że głównym uchybieniem wspomnianych platform jest nieprzestrzeganie ustawy o zapobieganiu praniu pieniędzy (PMLA). Jednostka analityki finansowej (FIU) poinformowała wówczas firmy o braku zgodności ich regulacji ze wspomnianymi dokumentami.
Wygląda na to, że tym razem giełda chce uniknąć większych problemów w Indiach, ale to nie jedyne kłopoty platformy na świecie.
8 stycznia Bybit wstrzymała działalność we Francji z powodu braku zgodności z lokalnymi regulacjami. Podobnie jak w Indiach giełda musi dostosować się do obowiązującego prawa, by uzyskać licencję na w pełni legalne działanie.
Dodatkowym motywatorem dla Bybit są zapewne podobne problemy w innych państwach. Pod koniec grudnia 2024 r. malezyjska Komisja Papierów Wartościowych oskarżyła Bybit o prowadzenie niezarejestrowanej giełdy kryptowalut i nakazała zaprzestanie działalności. Finalnie 27 grudnia Komisja oceniła, że giełda przestrzega wszystkich wymaganych procedur i wyraziła zgodę na kontynuowanie jej funkcjonowania.