Glassnode: Wzrost Bitcoina był pułapką na byki? Sprawdźmy. Oto 5 wykresów

Analitycy Glassnode zaprezentowali kluczowe wskaźniki on-chain, które mogą ocenić aktualną 'temperaturę rynku’ i pokazać ew. fundamentalną zmianę w psychologii inestorów. Mimo krótkoterminowych wahań i korekt, które inwestorzy wierzący w długoterminowy potencjał Bitcoina mogą wykorzystywać do zwiększania pozycji lub przeciwnie – do kwestionowania zajętych dotychczas. Glassnode podkreślił, że każdy odczyt onchain może przekazać analizującym rynek wiele na temat psychologii rynku.

Opowieści o ludzkich wyborach mogą być zatem wykorzystywane do dostosowania swoich działań. Zwiększenia agresywności lub przeciwnie – ograniczenia jej. Od początku roku Bitcoin pokazał wielką odporność i zyskał 54% od początku roku. To wciąż 20% więcej niż Nasdaq. Spójrzmy na kluczowe wykresy. Czy tegoroczne wzrosty Bitcoina są trwałe? Czy jesteśmy w trakcie pułapki na byki? A możę są to wczesne etapy bardziej solidnego ożywienia i potencjalnie nowej hossy?

MVRV i NUPL

Ostatnie miesiące 2022 roku były wg. Glassnode kluczowe w zakresie zmian danych on-chain na korzyść BTC. Po krachu FTX w listopadzie. Wówczas nastąpiła potężna realizacja strat – pełna kapitulacja. Skorygowany MVRV, mierzący niezrealizowane straty na rynku, spadł do historycznego minimum. Poziom tego minimum można było równać wyłącznie z 2018 i 2015 roku. Glassnode uważa, że zarówno MVRV jak i NUPL oraz Long/Short-Term Holders Cost Basis usprawiedliwiają twierdzienie, że cenowe dno jest za nami. Przedstawiony poniżej MVRV pokazał dużą poprawę wobec grudnia 2022 ale wciąż daleko mu do poziomów euforycznych.

Źródło: Glassnode

Względna niezrealizowana strata, która ocenia łączną stratę w porównaniu z całkowitą kapitalizacją rynkową, osiągnęła w 2022 dno na poziomie 56%. Była to wartość była bardzo zbliżona do rekordowo niskich poziomów z poprzednich niedźwiedzich cykli. Wszystkie te wskaźniki łącznie sugerują, że krach FTX w listopadzie ubiegłego roku prawdopodobnie oznaczał dno rynku.

Źródło: Glassnode

Krótkoterminowi inwestorzy już w stratach?

Wykres niżej pokazuje, że średnia cena zakupu BTC przez krótkoterminowych inwestorów znów spadła poniżej ceny spot. Kapitulacja STH jest więc faktem. Ale cena wciąż znajduje sie powyżej ceny zrealizowanej i ceny inwestorów długoterminowych. W przeszłości spadek poniżej średniej ceny STH po odreagowaniu poprzedzał co najmniej głębszy spadek cenowy.

Glassnode podkreśla, że w następstwie kapitulacji średnia cena posiadaczy długoterminowych i krótkoterminowych zaczyna się zbiegać. Następuje tzw. reset struktury on-chain – podstawa nowego cyklu. Analitycy wskazali, że jest to taki sam rodzaj dynamiki, który obserwują od jesieni 2022. Na wykresie niżej ynamikę tą charakteryzuje rosnący koszt i zbieżność zarówno zrealizowanej ceny posiadacza krótkoterminowego, jak i długoterminowego (STH i LTH).

Nastapiły znaczne zmiany w niezrealizowanych zyskach i stratach netto (NUPL). NUPL regularnie wykorzystywany jest do pomiaru poziomu zysku lub straty utrzymywanego przez inwestorów z rynku Bitcoina. Wykazał znaczny wzrost ogólnej rentowności posiadanych Bitcoinów po listopadowym wydarzeniu kapitulacji. Sugeruje to to ogólnorynkowy transfer monet od tych, którzy skapitulowali i sprzedali ze stratą, do nowych uczestników rynku. Do tych, którzy widzieli, jak ich BTC przeszły z powrotem do zysku w miarę odbicia ceny. Korekta jest czymś naturalnym

Psychologia

Glassnode wskazuje, że dynamika długoterminowych i krótkoterminowych inwestorów odzwierciedla fazy cyklu rynkowego. Posiadacze długoterminowi (ponad 155 dni) są postrzegani jako inwestorzy o wysokim przekonaniu podczas hossy. Ta grupa przyjmuje inny profil podczas cykli niedźwiedzi. W fazach hossy ci inwestorzy „smart money” prawdopodobnie zrealizują zyski. Z drugiej strony, posiadacze krótkoterminowi zazwyczaj reprezentują traderów i spekulantów, uważnie śledzących cenę Bitcoina. Gdy rynek zbliża się do szczytu, jesteśmy świadkami zmiany.

Długoterminowi posiadacze dystrybuują swoje BTC do nowej fali inwestorów. Jeśli rynek spada – właśnie niektórzy, nowi inwestorzy często hodlują swoje BTC. Stają się nowymi długoterminowymi posiadaczami. Ale nie z przekonania tylko w nadziei na odbicie ceny. W pewnym momencie nowi długoterminowi inwestorzy osiągają „próg bólu’. Wówczas straty rynkowe stają się nie do zniesienia i ma miejsce kapitulacja. Idzie fala wyprzedaży. Niektórzy wykorzystują okazję do nabycia aktywów po atrakcyjnych, obniżonych cenach. Stają się nowymi krótkoterminowymi inwestorami. Ten zakrojony na szeroką skalę transfer aktywów zazwyczaj oznacza kapitulację na całym rynku, która w przeszłości wskazywała na dno rynku. Kluczowe dane z Glassnode wskazują, że dno cenowe Bitcoina jest jednak za nami.

Może Cię zainteresuje:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.