Glassnode: 'Ten cykl Bitcoina będzie inny. Akumulacja trwa’. Oto scenariusze
Cena Bitcoina znalazła się w relatywnie wąskim przedziale cenowym między 78 tys. a 88 tys. dolarów. Najnowsze dane on-chain wskazują, na słabnący popyt przy jednocześnie spadającej presji sprzedażowej. Jaki będzie rezultat takich 'kleszczy’? Krótkoterminowe adresy doświadczają obecnie dość znacznego stresu. Nadal duża część ich BTC znajduje się obecnie w stracie. Zatem co odróżnia ten cykl od poprzednich? Oddajmy głos Glassnode’owi.

Diametralna różnica
Podczas gdy grupa krótkoterminowych spekulantów tonie w stratach. zasoby posiadaczy długoterminowych z powrotem rosną. Przechodzą zatem z okresu dystrybucji do akumulacji. Glassnode spodziewa się, że w rezultacie łączna podaż BTC w grupie długoterminowych inwestorów wzrośnie w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Jaki jest efekt? Spadek presji sprzedażowej.
W poprzednich cyklach grupa długoterminowych 'HODLerów’ szybciej rozstawała się ze swoimi BTC w stracie. I mniej ochoczo akumulowała Bitcoina 'kupując dołki’. Zatem cykl mógł ulec zmianie także z powodu większej świadomości rynku. W konsekwencji cała 'psychologia cyklu’ Bitcoina mogła ulec zmianie. W takim wypadku naturalnym efektem mogłyby być niższe wahania cen BTC – w obie strony.
Na takowe jednak poza samymi emocjami wpływają takie zjawiska jak dostępna płynność (podaż). A ta spada na giełdach od dłuższego czasu. Możemy wręcz powiedzieć, że istnieje spory deficyt BTC gotowych do sprzedaży. Niemniej jednak nowy popyt slabnie.
Wielkość zysków i strat u inwestorów jest obecnie podobna do późniejszych etapówakumulacji z 2024 r. w przedziale 50-70 tys. dolarów. Liczba stratnych BTC w grupie krótkoterminowych adresów odnotowała największą wartość od 2018 r. Oznacza to, że w Bitcoina weszła 'wiedziona Trumpem’ potężna grupa inwestorów… Którzy dziś obserwują straty.
Podaż długoterminowych posiadaczy zaczyna ponownie rosnąć, podkreślając preferencje inwestorów do HODLingu i gromadzenia zasobów na kolejny wystrzał.

Popyt osłabł. Jak bardzo?
Jednak nie możemy zaklinać rzeczywistości. Presja popytowa jest obecnie niewielka. To odbija się na cenie Bitcoina. Jednym ze sposobów kwantyfikacji popytu, jaki wybrał Glassnode jest ocena wolumenu zrealizowanych zysków i strat zablokowanych przez inwestorów. To dostarcza krytycznych informacji na temat sił po stronie sprzedaży występujących na rynkach spot. Dzięki Glassnode’owi możemy baadać to zjawisko za pomocą dwóch kluczowych koncepcji:
- Napływ kapitału: Świeży kapitał wchodzący do BTC, gdy nowy nabywca kupuje BTC z premią w stosunku do pierwotnej podstawy nabycia sprzedającego
- Destrukcja skumulowanego kapitału: Posiadacze, którzy sprzedali ze stratą (zrealizowana strata), a nowy inwestor nabywa monety z dyskontem w stosunku do pierwotnej ceny zakupu.
Ta metryka de facto opisuje premię lub dyskonto, z jakim sprzedający był skłonny zawrzeć transakcję, oraz cenę rynkową, którą kupujący po drugiej stronie transakcji był skłonny zaakceptować. Obecnie łączne zrealizowane zyski i straty odnotowały znaczny spadek od czasu ATH 109 tys. USD, spadając z 3,4 mld USD do 508 mln USD (-85%). Wskaźnik odnotowuje obecnie wartość podobną do tej obserwowanej w strefie akumulacji w 2024 r. między 50 tys. a 70 tys. USD. To sugeruje podobny profil cyklu.
