Glassnode: Rok 2024 będzie rokiem Ethereum. Znienawidzony altcoin powoli grzeje silniki

Rok 2023 odchodzi, a niebawem inwestorzy przywitają nowy. Wraz z nim nadejdą nowe wyzwania i katalizatory wzrostów. Przyznać trzeba jedndo. Rok 2023 był niesamowitym rokiem dla aktywów cyfrowych. Bitcoin wzrósł o ponad 170%, z korektami poniżej 20% i sporym napływem kapitału do Ethereum i stablecoinów. Rynek przebił w tym roku kilka ważnych poziomów. Pozostawił jednak Ethereum w tyle, za Bitcoinem co zgadza się z historyczną sezonowością, w latach poprzedzających halving.

Szczególnie kwiecień i październik okazały się głównym punktem zwrotnym dla przepływów kapitału instytucjonalnego. Inwestorzy długoterminowi wg. danych Glassnode posiadają obecnie rekordową w historii ilość BTC, a zdecydowana większość z nich jest obecnie utrzymywana z zyskiem. Jednocześnie mają miejsce istotne zmiany w strukturze rynku, takie jak ponowna dominacja Tethera, kontrakty terminowe CME na Binance i znaczny wzrost zainteresowania rynkiem opcji.

Ethereum wróci do łask?

Rok 2023 był wyjątkowym dla kryptowalut, a kapitalizacja rynkowa Bitcoina wzrosła o +172%. Reszta aktywów cyfrowych również miała dobry rok. Na przykład Ethereum i szerszy rynek altcoinów odnotował wzrost kapitalizacji o ponad 90%.

Powyższy wykres podkreśla rosnącą dominację Bitcoina, która jest zjawiskiem obserwowanym, gdy rynek odradza się po przedłużającej się bessie. W szczególności Ethereum miał powolny start w ujęciu względnym, a wskaźnik ETH/BTC spadł do wieloletnich minimów na poziomie około 0,052, pomimo udane aktualizacji Shanghai i rozwoju ekosystemu L2. Ponownie najpopularniejsze cyfrowe aktywa pobiły średnim zwrotem tradycyjne, takie jak akcje, obligacje i metale szlachetne. Wzrost od końca października był odpowiedzialny za lwią część zysków.

Źródło: Glassnode

Ethereum odnotowało stosunkowo płytkie korekty, z najgłębszą sięgającą -40%, na początku stycznia. Pomimo bardziej słabszych wyników w stosunku do BTC, rysuje to konstruktywne tło, w którym zmniejszona emisja podaży po The Merge, spotykała się jak dotąd ze stosunkowo przytłumionymi przepływami popytu.

Źródło: Glassnode

Rynek niedźwiedzi w 2022 r. był mniej brutalny niż cykl w latach 2018-20. Większość głównych aktywów cyfrowych rozpoczęła 2023 r. z ponad 75% spadkiem w stosunku do ATH. Dobre wyniki od czasu minimów pozwoliły odzyskać znaczny % strat. Główne aktywa pozostają jednak poniżej swoich ATH, odpowiednio o -40% (BTC), -55% (ETH), -51% (altcoiny z wyłączeniem ETH i stablecoinów).

Lepsze czasy nadejdą

Źródło: Glassnode

Z perspektywy on-chain, Realized Cap dla BTC i ETH stanowi doskonałe narzędzie do śledzenia odzyskiwania przepływów kapitałowych. Całkowity spadek zrealizowanej kapitalizacji podczas bessy w 2022 r. osiągnął podobny poziom jak w poprzednich cyklach, odzwierciedlając odpływ kapitału netto w wysokości -18% dla BTC i -30% dla ETH. Napływ kapitału odradzał się jednak w znacznie wolniejszym tempie, a Bitcoin Realized Cap ATH osiągnął 715 dni temu. Dla porównania, w poprzednich cyklach pełne odzyskanie Realized Cap zajmowało około 550 dni.

Widzimy powyżej, że wolumeny napływu i odpływu z giełd dla BTC i ETH rosły przez cały rok, co sugeruje ogólny wzrost zainteresowania rynkiem spot. Warto zauważyć, że wolumeny dla BTC rosły znacznie szybciej niż wolumeny ETH. Oczywiście, jest to zgodne z obserwacją rosnącej dominacji Bitcoina. Często zdarza się, że BTC wyprowadza zaufanie inwestorów z dołka po długich bessach, a ten wykres pomaga zwizualizować to zjawisko.

W przypadku Ethereum aktywność on-chain, była w tym roku nieco powolna. Sam październik ponownie był dla altcoina poważnym punktem zwrotnym.

  • Liczba aktywnych adresów utrzymuje się na względnie stałym poziomie około 390 tys. dziennie
  • Liczba transakcji wzrosła ostatnio z 970 tys. dziennie do 1,11 mln dziennie.
  • Wolumen transferu ETH wzrósł z 1,8 mld USD dziennie do 2,9 mld USD dziennie.

Podczas gdy cena rynkowa ETH generalnie nie radziła sobie najlepiej z szerszą przestrzenią aktywów cyfrowych, ekosystem nadal się rozwija, dojrzewa i rośnie. W szczególności łączna wartość zablokowana w stale rosnącej puli łańcuchów bloków warstwy 2 wzrosła o 60%, z ponad 12 mld USD zablokowanymi obecnie w tzw. 'bridgach’. Te łańcuchy L2 starają się skalować i rozszerzać przestrzeń blokową Ethereum, jednocześnie zakotwiczając swoje dane i ostateczność w głównym łańcuchu Ethereum, aby zachować ich bezpieczeństwo.

Innym kluczowym obszarem wzrostu dla Ethereum był całkowity wolumen ETH stakowanych za pośrednictwem mechanizmu Proof-of-Stake. Staked ETH odnotowało wzrost wolumenu o 119% od początku roku, osiągając ponad 34,638 mln ETH zablokowanych obecnie w ramach PoS. Aktualizacja Shanghai została również pomyślnie wdrożona w kwietniu, umożliwiając stakerom dokonywanie wypłat oraz przetasowanie dostawców i konfiguracji stakingu. Stało się to po raz pierwszy, od uruchomienia łańcucha Beacon w grudniu 2020 roku.

Podsumowanie

Rozpoczął się od przełamania psychologicznie ważnego poziomu cenowego 30 tys. USD, a także wielu ważnych poziomów cenowych on-chain. Podaż BTC jest ściśle utrzymywana przez inwestorów długoterminowych. Fundusze ETF z siedzibą w USA wydają się coraz bardziej prawdopodobne, na początku 2024 roku. Halving Bitcoina ma nastąpić w kwietniu, a cały rynek przygotowany jest na ekscytujący rok. Pewne jest jedno. Jeśli którakolwiek, z kluczowych i ocenianych dziś jako wysoce prawdopodobne rzeczy pójdzie nie tak, możemy widzieć sporą korektę. Kolejny raz halvingowy cykl, który jak dotąd działał bez zarzutu – zostanie przetestowany.

Może Cię zainteresuje:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.