Gary Gensler chce wprowadzić niepokojące zmiany. W jakim stopniu dotkną one kryptowaluty?
Na konferencji poświęconej obligacjom skarbowym przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Gary Gensler wspomniał o proponowanej zmianie zasad, która wpłynęłaby również na DeFi.
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) będzie w dalszym ciągu dążyć do zmian w definicji „giełdy” i alternatywnych systemów obrotu.
Kwestia terminologii
Na wydarzeniu US Treasury Market Conference, która odbyła się wczoraj w Banku Rezerwy Federalnej Nowego Jorku Gensler mówił o kwestiach, które wpływają na efektywność i odporność rynku amerykańskich obligacji skarbowych. Jednym ze środków podjętych przez SEC w celu wzmocnienia rynku skarbowego była zmiana definicji „dealera”, która miała na celu wyjaśnienie roli uczestników rynku, takich jak firmy zajmujące się handlem głównym, które mogą wykorzystywać strategie handlu algorytmicznego i wysokiej częstotliwości. Zmiany te, zaproponowane w 2022 r., były wówczas krytykowane przez polityków pro-kryptowalutowych za efekt uboczny, jaki miałyby na handel aktywami cyfrowymi. Niemniej jednak zostały one przyjęte w lutym 2024 r.
Kolejną kwestią dotyczącą obligacji skarbowych, która dotknęła również aktywów cyfrowych, jest definicja „giełdy” i alternatywnych systemów obrotu. Propozycja z 2022 r. rozszerzyłaby wymogi rejestracyjne dla platform, które służyły jako animatorzy rynku dla rządowych papierów wartościowych. Sformułowanie tej propozycji sugerowało, że inne rodzaje platform wymiany również podlegałyby nowym zasadom i potencjalnie podniosło kwestie konstytucyjności. Kiedy propozycja została wznowiona rok później, dodano do niej sekcję mającą zastosowanie konkretnie do zdecentralizowanych finansów (DeFi). – Ta aktualizacja wypełniłaby lukę regulacyjną między platformami – powiedział Gensler. Jednak póki co zmiany te nie zostały jeszcze sfinalizowane.
Warto zauważyć, że Prometheum i tZero są zarejestrowanymi alternatywnymi systemami obrotu. Są również pierwszymi i jak dotąd jedynymi firmami, które otrzymały status brokera-dealera specjalnego przeznaczenia dla cyfrowych papierów wartościowych, co pozwala im na przechowywanie cyfrowych papierów wartościowych w imieniu klientów detalicznych i instytucjonalnych.
Gensler podczas swojej prezentacji ani słowem nie wspomniał o kryptowalutach ani DeFi. Jednak tego samego dnia odwiedził stację CNBC, by porozmawiać z dziennikarzami programu „Squawk Box” o regulacji kryptowalut. W trakcie wywiadu stwierdził, że branża jest odpowiednio regulowana przez istniejące przepisy. – Ta dziedzina (jaką są kryprowaluty – przyp. red.) nie przetrwa długo bez ochrony inwestorów – powiedział.
Gary Gensler w ogniu krytyki
Przypomnijmy, że w miniony wtorek odbyło się przesłuchanie Komisji Usług Finansowych Izby Reprezentantów USA, podczas którego Gensler spotkał się z ostrą krytyką. W trakcie przesłuchania republikański kongresmen, Tom Emmer, oskarżył Genslera o „polityczne faworyzowanie” i poruszył kwestię spółki DEBT Box, przypominając, że SEC przegrała tę sprawę, a następnie zamknęła swoje lokalne biuro. Zdaniem Emmera, selekcja pracowników SEC pod kątem ich poglądów politycznych spowodowała, że lojalność pracowników skierowana jest bardziej na Genslera niż na instytucję. Gensler przyznał, że proces dotyczący DEBT Box był prowadzony w niewłaściwy sposób, jednak odrzucił pozostałe zarzuty.