FTX otrzymało zgodę sądu na likwidację 3,4 miliardów USD w tokenach. Van de Poppe: rynek sprzedawał plotki

FTX, kryptoimperium Sama Bankmana-Frieda postawione aktualnie w stan bankructwa otrzymało wczoraj zgodę sądu na likwidację znacznej części posiadanych jeszcze na swoich rachunkach aktywów kryptograficznych o łącznej wartości 3,4 miliardów dolarów. Posunięcie to jest desperacką próbą spłacenia dotychczasowych wierzycieli i wypłynięcia na powierzchnię mętnej tafli wody bankructwa. Analityk kryptowalut Michaël Van de Poppe jest ostrożny z wyrokowaniem jakoby wyprzedaż tokenów doprowadziła do załamania się szerokiego rynku. Jego zdaniem scenariusz ten wyceniono już wcześniej.

FTX żegna się ze swoimi kryptowalutami

FTX 13 września br. otrzymała zgodę amerykańskiego sądu na sprzedanie posiadanych tokenów w celu zaspokojenia żądań dotychczasowych wierzycieli. Ogłoszenie wyroku, mimo że nie powinno być dla spekulantów zaskoczeniem, wywołało falę małych wstrząsów na rynku kryptowalut, które dało się odczuć w całym sektorze. Bitcoin, najstarsza w historii kryptowaluta, zanotował nagły spadek o 0,59%, podczas gdy Solana, rzekomo najbardziej dotknięta wspomnianymi likwidacjami kryptowaluta, zanurkowała o ok. 2%.

Niedługo potem zarówno Bitcoin jak i kryptowaluty alternatywne zaczęły odbijać. Na chwilę obecną Bitcoin wycenia się na ok. 26 700 USD za sztukę, a przykładowo Solana rośnie o ponad 4%. Wygląda więc na to, że najgorsze możemy już mieć za sobą. Czego w zasadzie obawia się rynek? Zobaczmy.

Kurs Solany, 7d, źródło: CMC

Podział aktywów kryptowalutowych FTX jest następujący:

  • Solana ($SOL) wyceniana na kwotę 1,16 mld USD, ale zastakowana
  • Bitcoin ($BTC) o wartości 560 milionów dolarów
  • Ethereum ($ETH) o wartości 192 mln USD
  • Aptos ($APT) o wartości 137 milionów dolarów
  • Tehter (USDT) o wartości 120 mln USD
  • Ripple (XRP) o wartości 119 milionów dolarów
  • BitDAO ($BIT) o wartości 49 mln USD
  • Stargate Finance ($STG) o wartości 46 milionów dolarów
  • Wrapped Bitcoin ($WBTC) o łącznej wartości 41 mln USD
  • Wrapped Ethereum ($ETH) o łącznej wartości 37 milionów dolarów

Zobacz też: Założyciele Gala Games pozywają siebie wzajemnie. W tle oskarżenia o milionowe malwersacje

Michael van de Poppe: burza w szklance wody, ale nie jest dobrze

Doświadczony analityk aktywów cyfrowych, Michaël van de Poppe odniósł się do tego wydarzenia na swoim profilu w mediach społecznościowych sugerując, że wpływ na szerszy rynek kryptowalut może być istotnie dużo mniejszy niż oczekiwano. Ekspert zwrócił uwagę, że znaczna część tokenów Solana posiadanych przez FTX jest zastakowana, a zatem nie można ich w trybie natychmiastowym sprzedać. Wskazał również na możliwą materializację scenariusza, w którym Solana mogła już doświadczyć schematu znanego z tradycyjnych rynków finansowych pod tytułem „sprzedaj plotkę, kupuj newsy”. Na poparcie tej tezy analityk wskazuje, że kurs $SOL znajdował się na trajektorii spadkowej na kilka tygodni zanim zapadł wrześniowy wyrok sądu.

Van de Poppe zagłębił się też w najnowsze dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych, które ujawniły wyższy niż oczekiwano wzrost cen konsumpcyjnych. Dane te wywołały obawy o perspektywy gospodarcze kraju i realne ryzyko kolejnej podwyżki stóp procentowych przez tamtejszy bank centralny, czyli Rezerwę Federalną (Fed). Analityk zwraca uwagę, że po opublikowaniu nowych danych rentowność amerykańskich obligacji skarbowych spadła o 1%.

Rentowność amerykańskich „dziesięciolatek”, źródło: Investing.com

Van de Poppe ocenił też aktualną kondycję Bitcoina: ekspert podkreślił fakt że znajduje się on obecnie w konsolidacji w granicach poziomu 26 000 USD (plus minus). Jeżeli utrzymamy się trwale na poziomie powyżej oporu w rejonie 26,3 tys. dolarów za BTC możliwe jest kontynuowanie dalszej trajektorii wzrostowej. Natomiast przełamanie wsparcia w granicach 25,3-25,6 USD może z kolei doprowadzić do powrotu do tendencji spadkowej.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze