Fidelity widzi potencjał w polityce monetarnej Bitcoina’. Bloomberg szacuje szanse na ETF

Nowe badania funduszu inwestycyjnego Fidelity na temat Bitcoina wskazują na spory potencjał przewidywalnej polityki monteranej największej z kryptowalut. Polityka ta jest zapisana w źródłowym kodzie BTC. Wg. Fidelity (ok. 4,5 bln USD w zarządzaniu) jest rzecz jasna mało prawdopodobne, aby kiedykolwiek się ona zmieniła. Co ważne, nie zależy też od polityki ani zewnętrznych czynników ekonomicznych. Nie ma też wpływu na te obszary. To wyraźnie polaryzuje Bitcoina i banki centralne, które tragicznie pomyliły się w 2020 roku i teraz wydają się powtarzać błąd ale w drugą stronę.

Czy doprowadzi to ostatecznie do wzmożnonego zainteresowania możliwościami BTC? Na tą chwilę to wciąż leży w sferze spekulacji, a Modern Monetary Theory (MMT) działa. Do czasu, kiedy przestanie. Tymczasem dla samego Bitcoina, w krótkim horyzoncie kilku miesięcy Glassnode spodziewa się raczej konsolidacji. Maksymalny 'drawdown’ w tym roku wyniósł zaledwie -18%. Aktywność on-chain nieco się ochładza ale wolumeny transferów pieniężnych rozpoczęły wzrost. Istnieje więc poówd by przypuszczać, że płynność poprawia się stopniowo.

https://twitter.com/DocumentingBTC/status/1678802756654465027

Bloomberg Intelligence wskazało, że szanse na utworzenie Bitcoin ETF przez BlackRock czy ARK, Cathie Wood wynoszą ok. 50%. W naszej ocenie fundusz Cathie Wood prawdopodobnie będzie musiał przyjąć odmowę z SEC. Po pierwsze będzie rozpatrywany jako pierwszy, jeszcze tego lata zatem miejsce do 'pomyłki’ jest spore. Trudno też wyobrazić sobie, by ubiegł BlackRock, którzy trzęsie całym Wall Street.

Źródło: Glassnode

Długoterminowi inwestorzy (HODLerzy) akumulują Bitcoiny w tempie ponad 27,1 tys BTC / miesięcznie.

Źródło: Glassnode

Na podstawie aktywności związanej z kupnem/sprzedażą Glassnode stworzył model NVT Price, wcześniej opracowany przez Willa Woo. Model ma na celu określenie „wartości godziwej” Bitcoina. W perspektywie krótkoterminowej czyli 28-dniowej, model obecnie implikuje „wartość godziwą” na poziomie 35,9 tys. USD, czyli powyżej cen spot po raz pierwszy od listopada 2022 roku. Wolniejszy model 90-dniowy również gwałtownie wzrósł. Nadrabia zaległości z poziomu 24,7 tys. dolarów.

Momentum

Źródło: Glassnode

Dynamika aktywnych adresów zaczęła ponownie rosnąć. Jednocześnie jednak ostatnie 2/3 miesiące to widoczny spadek aktywności sieci. Możliwe jednak, że był to po prostu efekt znacznego ponownego wykorzystania adresów przez traderów, którzy zachłysnęli się modą na inskrypcje. Wówczas możemy przyjąć, że aktywność sieci kwitnie, a bloki są pełne.

Źródło: Glassnode

Liczba transakcji również osiągnęła szczyt. Dzięki SegWit górnicy mogli zmieścić więcej danych transakcyjnych w każdym bloku. Niektóre z nich zbliżały się nawet do teoretycznego sztywnego limitu 4 MB. Dzienna liczba transakcji znacznie spadła w ostatnich tygodniach, dostosowując się do spowolnienia aktywności związanej z 'inskrypcjami’.

Źródło: Glassnode

Glassnode wskazuje, że ożywienie na rynku Bitcoina w 2023 r. było niezwykle solidne. Zarówno z punktu widzenia ceny, jak i wykorzystania sieci. Wykres pomaga spojrzeć na to z perspektywy podstaw podaży, która została nabyta po cenach poniżej 30 tys. dolarów. Widzimy, że strefa podaży między 15 a 30 tys. USD jest znacząca. To pokazuje, że duża ilość BTC zmieniła właściciela w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jednocześnie 25% całkowitej podaży (ok. 4,85 mln BTC) nabyło BTC powyżej 30 tys. USD (kupujący z cyklu 2021 – 2022).

Źródło: Glassnode

Bracia Winklevoss vs DCG

Spór miliarderów – braci Winklevoss z giełdy Gemini i Barry’ego Silberta z Digital Currency Group (DCG) rozpędza się. Według analizy Fortune istnieje jednak szansa, że pozew złożony przez Gemini nie trafi nawet do sądu, ale ma zostać wykorzystany jako dźwignia w celu uzyskania lepszej ugody od DCG. Gemini pozwało zarówno DCG jak i CEO, Silberta na początku lipca za oszukiwanie wierzycieli, po długiej publicznej sprzecze wokół programu 'Earn’ na giełdzie Gemini. Gemini Ear działało w ramach partnerstwa z Genesis – firma przyjmowała depozyty w kryptowalutach i zwracała odsetki deponentom. Kiedy Genesis zbankrutował, częściowo przez udziały w kryptowalutowym fundusz hedgingowym 3AC (Three Arrows Capital) środki deponentów z Earn nie mogły zostać zwrócone. Pozew został odrzucony przez DCG ale Forbes Crypto wskazało, że na stole może znaleźć się duża ugoda.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze