EBC bada nastawienie rynku do przyszłej kryptowaluty banku centralnego
EBC zaprasza do debaty
W niedzielnym wpisie na Twitterze Christine Lagarde, była dyrektor zarządzająca MFW i obecny prezes Europejskiego Banku Centralnego, zaprosiła do publicznej debaty i komentowania na temat potencjalnej waluty cyfrowej banku centralnego strefy euro (CBDC).
W jednym z video w twiterowym wątku, Lagarde opisuje:
Wciąż jesteśmy na etapie przeglądu i rozważań, ale właśnie rozpoczęliśmy konsultacje społeczne, aby konsumenci i Europejczycy mogli faktycznie wyrazić swoje preferencje i powiedzieć nam, czy byliby zadowoleni z korzystania z cyfrowego euro w taki sam sposób, w jaki używają monet euro lub banknotów euro, wiedząc, że pieniądz banku centralnego jest dostępny i na którym można polegać.
Trudny rok w Europie
Komentarze na temat ewentualnego CBDC były częścią większej serii refleksji na temat tego, co Lagarde określiła jako „trudny rok”. Wśród omawianych tematów w serii twetów był wpływ koronawirusa na ekonomię i odpowiedź EBC na pandemię, znaczenie zbadania, w jaki sposób polityka banku może przeciwdziałać zmianom klimatycznym oraz jak kryptowaluty mogą lepiej pasować do współczesnych wyborów stylu życia ze strony Europejczyków. Można zgadywać, że Europejski Bank Centralny już wcześniej prowadził prace badawcze nad potencjalną kryptowalutą europejską. Szefowa banku, wspomina o konieczności zapewnienia takiego narzędzia dla Europejczyków, jeśli oni go zapragną:
Ponieważ Europejczycy w coraz większym stopniu zwracają się ku cyfryzacji w zakresie sposobów wydawania, oszczędzania i inwestowania, powinniśmy być przygotowani do wydania cyfrowego euro, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Trend światowy
Już wcześniej media informowały, że, EBC ma plan w kierunku bardziej poważnego badania CBDC w 2021 r. Ponadto banki centralne na całym świecie podejmują wstępne, choć ostrożne, kroki w kierunku emisji CBDC.
Hipokrytka?
Pod wpisem Lagarde pojawiło się sporo komentarzy. Niektóre z nich zarzucają jej hipokryzję. Jak wszyscy dobrze wiemy jedną z głównym idei kryptowalut jest decentralizacja. W przypadku CBDC nie ma o niej mowy.
Dodatkowo użytkownicy Twiterra zarzucają Lagarde, że jako osoba skazana prawomocnym wyrokiem chce przekonać ludzi do używania wątpliwej jakości produktów finansowych jak europejskie CBDC. Odpowiedzią na ochronę własnego kapitału ma być Bitcoin:
Finansowy Krytyk