Dyrektor IMF, Georgieva: Wolimy regulować niż zakazywać. Decyzje już w 2023 roku

Według doniesień Cointelegraph w czasie spotkania G20 w Indiach, dyrektor zarządzająca Międzynarodowym Funduszem Walutowym (IMF, International Monetary Fund – finansowe ramię ONZ) a także była prezes Banku Światowego, Kristalina Georgieva powiedziała, że agencja wolałaby jednak regulację kryptowalut od wprowadzenia całkowitego, oficjalnego zakazu choć tak zwana 'opcja nuklearna’ pozostaje na stole’. Przemawiając w czasie szerego spotkań ministrów finansów z grupy G20 w Bengaluru w Indiach, szefowa MFW Kristalina Georgieva wyjaśniła, jak kontrolowana przez nią agencja finansowa ONZ postrzega aktywa cyfrowe i co chciałaby zobaczyć w zakresie regulacji. Podczas wywiadu z serwisem Bloomberg, opublikowanego 27 lutego, odpowiedziała na pytanie dotyczące jej niedawnych komentarzy na temat potencjalnego całkowitego zakazu kryptowalut. Według Gorgievy nadal istnieje wiele zamieszania wokół klasyfikacji cyfrowych pieniędzy, z którego musi wyłonić się ład:

Opowiadamy się bardzo za uregulowaniem świata cyfrowych pieniędzy i jest to najwyższy priorytet. Naszym najważniejszym celem jest rozróżnienie między walutami cyfrowymi banku centralnego, które są wspierane przez państwo, a publicznie emitowanymi aktywami kryptowalutowymi i stablecoinami.
W pełni wspierane stablecoiny tworzą w miarę dobrą przestrzeń dla gospodarki, ale stablecoiny nie posiadające odpowiedniego pokrycia to wysokiego ryzyka aktywa spekulacyjne, a nie pieniądze, dodała”

Kij i marchewka?

Powołując się na niedawny dokument zalecający globalne standardy regulacji Georgieva wskazała, że aktywa kryptowalutowe po prostu nie mogą być prawnym środkiem płatniczym. Dlaczego? Ponieważ nie są wspierane przez banki centralne (podkopując ich autorytet). Opcja całkowitego zakazania kryptowalut, na globalną skalę „nie powinna być zdjęte ze stołu jako jedna z opcji”, jeśli zaczną stanowić większe ryzyko dla stabilności finansowej – ostrzegła prezes MFW.

Niemniej jednak wg. Georgievy właściwe regulacje, przewidywalność i ochrona konsumentów byłyby lepszą opcją – jeśli wszystko to zostałoby odpowiednio wprowadzone zakaz nie musiałby być rozważany w MFW. Zapytana, co może spowodować decyzję o zakazie kryptowalut, powiedziała, że mogłaby to być m.in. niezdolność do ochrony konsumentów przed szybko rozwijającym się światem aktywów kryptowalutowych – to dla MFW byłoby głównym katalizatorem do działania (czy słowa te to nie paradoks? To właśnie wówczas konsumenci, na fali paniki prawdopodobnie straciliby potężną część zainwestowanego majątku). MFW, Rada Stabilności Finansowej i Bank Rozrachunków Międzynarodowych wspólnie przygotowują się do wydania wytycznych dotyczących ram regulacyjnych w drugiej połowie 2023 roku.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze