Dwie kryptowaluty, które (prawdopodobnie) będą warte 100 miliardów dolarów już w marcu 2025 r.

Bitcoin i kryptowaluty alternatywne w ostatnim czasie stale słabną, częściowo w związku z publikacją ostatnich danych makroekonomicznych z USA wskazujących na rosnącą inflację (i co za tym idzie oddalaniem się perspektywy obniżek stóp procentowych). W ciągu ostatnich 24 godzin Bitcoin (BTC) spada o ok. 1.66%, dużo poniżej ważnego poziomu wsparcia w rejonie 97 tys. dolarów za sztukę. Niestety – altcoiny radzą sobie w tym samym przedziale czasowym jeszcze gorzej.

Mimo korekty i generalnego osłabienia nastrojów inwestorów część kryptowalut alternatywnych nadal skupia uwagę uczestników rynku. Wśród nich szczególnie wyróżniają się Binance Coin (BNB) i Solana (SOL), które – według aktualnych trendów rynkowych i obserwacji ekspertów – mogą w najbliższych tygodniach przekroczyć próg 100 miliardów dolarów kapitalizacji całkowitej.

Czy te kryptowaluty zdominują kolejną nogę hossy?

Binance Coin (BNB)

BNB, obecnie wyceniane na około 663 dolarów za sztukę, ma kapitalizację rynkową sięgającą 94,5 mld USD. Potrzebny jest więc wzrost zaledwie o ok. 5%, by osiągnąć psychologiczny i zarazem strategiczny próg 100 miliardów dolarów (co przekłada się na cenę w okolicach 700 dolarów).

Wykres ilustrujący aktualną kapitalizację całkowitą kryptowaluty BNB, fot. CMC

Dlaczego BNB zyskuje?

  1. Wzrost opłat transakcyjnych: Sieć BNB Chain zanotowała w ostatnich tygodniach większe wpływy z opłat niż inne popularne sieci, w tym Ethereum (ETH). Dane z 13 lutego pokazują, że BNB Chain osiągnęła 5,8 mln dolarów w opłatach – ponad pięć razy więcej niż Ethereum.
  2. Aktywna mapa drogowa na 2025 rok: Giełda-emitent BNB planuje wdrażanie nowych funkcjonalności, w tym wsparcia dla memecoinów, integracji z rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji, a także dalszy rozwój sektora DeFi ( zdecentralizowanych finansów ).
  3. Popularność czterech memecoinów: Szczególną uwagę przykuwa projekt four.meme, który – choć pierwotnie stworzony jako eksperyment – skupił na sobie dużą część spekulacyjnego handlu. W konsekwencji dochodziło to do szybkich wzrostów kapitalizacji niektórych tokenów, co z kolei zwiększyło zainteresowanie całą siecią.
  4. Rozwój AI: Wykorzystanie inteligentnych agentów w ramach portfeli może ułatwić obsługę kryptowalut przez mniej zaawansowanych użytkowników, co przekłada się na wyższą adopcję i popyt na BNB.

Aktualnie BNB jest piątą co do wielkości kryptowalutą na świecie. Wzrost aktywności sieci, rosnący wolumen transakcji oraz intensyfikacja działań deweloperskich przybliżają token do przekroczenia granicy 100 miliardów dolarów kapitalizacji – i wszystko wskazuje na to, że może to nastąpić już w marcu.

Solana (SOL)

Solana w ostatnim czasie to prawdziwy rollercoaster. Z jednej strony mieliśmy potężne wzrosty związane z tokenem $TRUMP i stabilnym rozwojem ekosystemu, z drugiej aktualnie przetacza się przez sieć potężny FUD związany z ekstrakcją wartości poprzez „oficjalne” kryptowaluty memowe znanych osób. Fakty są jednak niezaprzeczalne: kapitał instytucjonalny (jak VanEck) wierzy, że SOL to nadal jeden z czarnych koni tej hossy.

Aktualnie kapitalizacja całkowita kryptowaluty wynosi ponad 86 mld USD, przy cenie ok. 177 dolarów za token. Wzrost o około 11% (do poziomu ok. 205 dolarów) wystarczyłby, by SOL dołączyła do elitarnego grona kryptowalut z wyceną przekraczającą 100 mld USD.

Wykres ilustrujący aktualną kapitalizację całkowitą kryptowaluty SOL, fot. CMC

Dlaczego SOL ma przed sobą świetlaną przyszłość?

  1. Oczekiwania związane z ETF-ami: Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) rozpatruje wnioski o zatwierdzenie spotowych funduszy typu ETF opartych na Solanie. Dokumenty złożyły m.in. 21Shares, Bitwise, VanEck, a także Canary Capital.
  2. Rosnące zainteresowanie inwestorów: Franklin Templeton, gigant inwestycyjny zarządzający aktywami o wartości 1,5 bln dolarów, niedawno zintegrował swój tokenizowany fundusz skarbowy z siecią Solana. W dodatku firma niedawno zarejestrowała Franklin Solana Trust w Delaware.
  3. Aktywność on-chain: Wzmożony ruch w sieci Solany – w tym ogromna liczba transakcji związanych z projektami DeFi i NFT – sprzyja szybkiemu wzrostowi kursu i napędza zainteresowanie ze strony użytkowników i deweloperów.

Wiele wskazuje, że wraz z realną szansą powrotu kursu BTC powyżej 100 000 dolarów (który powinien pozytywnie wpłynąć na wyceny altcoinów), kapitał będzie jeszcze chętniej napływał do SOL, przybliżając ją do osiągnięcia 100 miliardów dolarów kapitalizacji. Może to nastąpić już w marcu br.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.