Czołowa giełda dodaje nowe altcoiny. Na radarze pojawiły się trzy świeżaki. Warte uwagi?
Największa amerykańska giełda kryptowalut lada moment ma rozszerzyć swoją ofertę o kolejne altcoiny. Na jej listing roadmap trafiły właśnie trzy stosunkowo młode projekty: Morpho (MORPHO), Popcat (POPCAT) oraz Pudgy Penguins (PENGU). Czy któryś token zasługuje na uwagę? Przyglądamy się im bliżej.
Morpho (MORPHO) – zdecentralizowane pożyczki bez pośredników
Morpho to zdecentralizowany protokół pożyczkowy oparty na Ethereum, który wystartował w czerwcu 2022 roku. Jego natywny token MORPHO obecnie kosztuje 1,81 dolara i znajduje się na 188. miejscu pod względem kapitalizacji rynkowej. Platforma pozwala użytkownikom zarówno pożyczać kryptowaluty, jak i udzielać pożyczek, a wszystko odbywa się w pełni zdecentralizowany sposób, bez pośredników.
Jak to działa? Dzięki inteligentnym kontraktom procesy pożyczkowe są automatyzowane i w pełni transparentne. Jeśli posiadasz kryptowaluty, możesz zdeponować je na platformie Morpho i zarabiać na odsetkach. Z drugiej strony, jeśli potrzebujesz dodatkowych środków, możesz zastawić swoje aktywa jako zabezpieczenie i pożyczyć inne tokeny.
Popcat (POPCAT) – nowy memecoin na Coinbase
Popcat z kolei to memowy token z ekosystemu Solana. Na rynku pojawił się w grudniu 2023 roku. To typowy memecoin – kryptowaluta, której wartość opiera się na społeczności i internetowym hype’ie, a nie realnej wartości. Twórcy sami przyznają, że token nie ma żadnej wewnętrznej wartości ani konkretnej użyteczności. To po prostu projekt stworzony dla zabawy, którego głównym celem jest dostarczanie rozrywki.

Pudgy Penguins (PENGU) – NFT, które wyszło poza blockchain
Pudgy Penguins jest natomiast projektem NFT, który wprowadził swój token użytkowy PENGU pod koniec zeszłego roku. W tej chwili jego wartość wynosi 0,00987 dolara. Projekt wystartował w lipcu 2021 roku jako kolekcja 8888 unikalnych, kreskówkowych pingwinów opartych na blockchainie Ethereum. W czasach boomu na NFT szybko zdobyły one popularność. Projekt zaczął wykraczać poza Web3, wchodząc np. na rynek, w postaci zabawek sprzedawanych w Walmart.

Coinbase wprowadziło roadmapę w 2022 roku, by zwiększyć przejrzystość swoich działań i zapobiec sytuacjom, w których uprzywilejowani inwestorzy wyprzedzali informacje o nowych listingach. Czy wyżej wymienione tokeny na sto procent lada dzień pojawią się w ofercie giełdy? Nie jest to aż tak oczywiste, ale prawdopodobieństwo jest spore. Na fali samego dodania na listę oczekujących ich wartość może wzrosnąć.