BlackRock wchodzi w funduszem BUIDL w kolejny blockchain! Nadchodzi fala wzrostów?

Największy na świecie zarządca aktywami finansowymi – BlackRock – poszerzył właśnie swój tokenizowany fundusz pieniężny BUIDL (BlackRock USD Institutional Digital Liquidity Fund) o blockchain Solana. Decyzja ta ma istotne znaczenie dla dalszej ekspansji rynku kryptowalut, ponieważ fundusz osiągnął już 1,7 miliarda dolarów wartości w aktywach pod zarządem (AUM), a według prognoz w kwietniu może przekroczyć psychologiczny pułap 2 mld USD. Czy SOL jest skazana na sukces?

Dobre wieści dla SOL – BlackRock wchodzi w ekosystem Solana

Carlos Domingo, współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Securitize współpracującej z BlackRock przy projekcie BUIDL, ogłosił nowinkę na platformie X (Twitterze), pisząc:

„Witamy @solana w ekosystemie BUIDL!!
BlackRock rozszerza oparty na blockchain fundusz rynku pieniężnego o Solanę, w partnerstwie ze startupem Securitize’

Carlos Domingo

Fundusz BUIDL działa obecnie na siedmiu łańcuchach bloków – Ethereum, Avalanche, Arbitrum, Aptos, Polygon, Optimism, a teraz także i na Solanie. Oferuje on inwestorom tokeny powiązane z dolarem amerykańskim i wypłaca miesięcznie naliczane odsetki. Wystartował w marcu 2024 roku, a już rok później wysunął się na prowadzenie wśród tokenizowanych produktów opartych na obligacjach krótkoterminowych i instrumentach rynku pieniężnego.

Wartość sektora RWA z podziałem na blockchainy, fot. rwa.xyz
Wartość sektora RWA z podziałem na blockchainy, fot. rwa.xyz

BlackRock dysponuje także giełdowym funduszem ETF iShares opartym na Bitcoinie, który w samych Stanach Zjednoczonych osiągnął już wartość rzędu 40 miliardów dolarów.

Nowy rozdział w tokenizacji aktywów

Tokenizacja aktywów rzeczywistych (RWA) to trend, który według ekspertów może znacząco wpłynąć na dalszą adopcję kryptowalut przez instytucje finansowe. Michael Sonnenshein, dyrektor operacyjny (COO) w Securitize, wyjaśnił tę ideę poniższymi słowami:

„Sprawiamy, że stają się ciekawsze” – powiedział Michael Sonnenshein, dyrektor operacyjny Securitize, odnosząc się do funduszy rynku pieniężnego w rozmowie z amerykańskim magazynem Fortune. „Posuwamy się naprzód i przeskakujemy niektóre tak zwane niedociągnięcia, które rynek pieniężny może mieć w swojej tradycyjnej formie.”

Sektor RWA uporządkowany pod względem aktywów pod zarządem (AUM)
Sektor RWA uporządkowany pod względem aktywów pod zarządem (AUM), fot. rwa.xyz

Rosnące zainteresowanie tokenizacją aktywów potwierdza także Larry Fink, dyrektor generalny BlackRock. Zapowiada on, że kolejny etap rozwoju rynków finansowych będzie polegać na przeniesieniu większości instrumentów inwestycyjnych na łańcuch bloków:

„Fundusze ETF to pierwszy krok w technologicznej rewolucji na rynkach finansowych” – powiedział w styczniu w CNBC Fink. „Drugim krokiem będzie tokenizacja każdego aktywa finansowego.”

Solana „zabójcą Ethereum”?

Solana, określana przez wielu mianem „zabójcy Ethereum”, wyróżnia się szybkimi i tanimi transakcjami. Dzięki temu przyciąga inwestorów szukających skalowalnych rozwiązań do obsługi dużych wolumenów transakcji. Lily Liu, prezes Solana Foundation, zaznaczyła, że kluczową wartością finansów opartych na łańcuchu bloków jest możliwość znacznie bardziej elastycznego zarządzania aktywami:

„Nasza wizja, dlaczego finanse działające w łańcuchu bloków wnoszą większą wartość, polega na tym, że można robić z tymi aktywami znacznie więcej, niż gdyby po prostu leżały na koncie brokerskim”

Lily Liu

Solana stała się również ważnym ośrodkiem dla memecoinów, w czym duży udział ma platforma Pump.fun służąca do szybkiego wybijania tego rodzaju tokenów. Największym graczem w tym obszarze była dotąd giełda Raydium, jednak niedawno powstały DEX od Pump.fun – PumpSwap – może już wkrótce odebrać mu palmę pierwszeństwa.

„PumpSwap wygenerował wczoraj ponad milion dolarów w opłatach. To już poziom porównywalny z samym Pumpfun”

Adam (@Adam_Tehc)

Opłaty pobierane przez platformę PumpSwap, fot. Dune analytics
Opłaty pobierane przez platformę PumpSwap, fot. Dune analytics

Perspektywy na przyszłość

Ekspansja BlackRock i rosnąca aktywność w sieci Solana wskazują, że rynek kryptowalut coraz bardziej przyciąga uwagę instytucji finansowych. Tokenizacja realnych aktywów – takich jak fundusze rynku pieniężnego czy obligacje – może okazać się silnym katalizatorem wzrostu cen tokenów i rozwoju nowych projektów opartych na tym i pozostałych blockchainach.

Szybkość i skalowalność Solany stają się atutami, z których chętnie korzystają zarówno duzi gracze finansowi, jak i twórcy zdecentralizowanych platform. Wszystko to sprawia, że najbliższe miesiące zapowiadają się niezwykle dynamicznie dla całego ekosystemu, co w dalszej perspektywie może przynieść wyraźny wzrost cen SOL i rozszerzenie ekosystemu DeFi na tej sieci.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.