To już prawdziwa plaga. Te oszustwa kryptowalutowe wzrosły aż o 1000 proc.!
Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych (FTC) poinformowała o aż dziesięciokrotnym wzroście liczby oszustw związanych z bitomatami, licząc od 2020 r.
Bitomaty to wygodny sposób na wejście w świat kryptowalut. Dzięki nim można szybko i łatwo kupić lub sprzedać kryptowaluty w dowolnym momencie. Nie potrzebne jest do tego konto bankowe ani żadne specjalne umiejętności. Wystarczy trochę gotówki i chęć inwestowania.
Realne zagrożenie?
Dziś coraz więcej osób decyduje się na wymianę kryptowalut właśnie za pośrednictwem urządzeń, jakimi są bitomaty. To na chwilę obecną najwygodniejszy sposób na szybki zakup lub sprzedaż cyfrowych aktywów. Bitomaty pojawiają się w nowych lokalizacjach dosłownie jak grzyby po deszczu, co świadczy o rosnącej popularności tej formy wymiany – również w Polsce.
Niestety z zagranicy docierają do nas niepokojące dane. Otóż według informacji zebranych przez FTC, straty spowodowane oszustwami związanymi z bitomatami w 2023 r. przekroczyły 110 milionów dolarów. Najczęściej, ich ofiarami padli konsumenci w wieku 60 lat i starsi, bo aż trzykrotnie częściej niż pozostali. Oszustwa te często polegają na tym, że przestępcy przekonują ofiary do nieświadomego transferu środków za pośrednictwem kryptowaluty, jaką jest Bitcoin.
FTC ostrzegła konsumentów, że żadna legalnie działająca agencja lub firma nigdy nie zażąda płatności w BTC lub innych kryptowalutach za pośrednictwem bitomatu. „(…) Ani Bitcoin, ani bitomat nie ochronią Twoich pieniędzy. W rzeczywistości żadna kryptowaluta tego nie zrobi. Bez względu na to, co mówi rozmówca, nie ma czegoś takiego jak rządowe konto Bitcoin lub portfel cyfrowy. Nie ma federalnych szafek bezpieczeństwa Bitcoin” – czytamy w komunikacie
Tymczasem firmy obsługujące bitomaty coraz częściej decydują się na wyświetlanie na ekranach swoich urządzeń ostrzeżeń o oszustwach. Jak się okazuje jest to już niemalże powszechna praktyka.
Po pierwsze – zdrowy rozsądek
Konsumenci powinni przede wszystkim pamiętać o tym, by nigdy nie wysyłać BTC lub innych kryptowalut do nieznanych portfeli cyfrowych lub osób, których osobiście nie znają i którym nie ufają. Operatorzy bitomatów tłumaczą, że chociaż urządzenia tego typu są przyjaznym narzędziem umożliwiającym łatwy i stosunkowo szybki dostęp do walut cyfrowych, jak każda usługa finansowa, mogą być niewłaściwie wykorzystywane przez osoby, które działają niezgodnie z prawem.
Jeżeli szukacie sprawdzonego i bezpiecznego rozwiązania, polecamy Wam bitomaty sieci FlyingAtom, która funkcjonuje na rynku od wielu lat i może pochwalić się tysiącami przeprowadzonych bezproblemowo transakcji.