Samobójstwa po krachu na Lunie czy plotki ?

Już 8 potwierdzonych samobójstw z powodu krachu tokena Luna tylko do 12 maja – tak media społecznościowe przekazują sobie niepotwierdzone informacje.

Jak donosi geeksultd.com media społecznościowe przekazują sobie informacje o rzekomych samobójstwach z powodu strat poniesionych na krachu tokena Luna.

Spadek kursu od poziomu 120 $ do niemal zera w nieco więcej niż miesiąc to z pewnością największy krach na rynku kryptowalut i długo będzie przedmiotem badań i rozważań i pewnie działań śledczych.

Rzekome samobójstwa

Dochodzenie przeprowadzone przez niezależne media wykazało, że rzekomo „8 potwierdzonych samobójstw spowodowanych katastrofą monety Luna” jest informacją fałszywą.

Żadne ze wskazywanych i badanych samobójstw nie było związane z monetą Luna i nie ma też żadnych danych statystycznych potwierdzających jej związek ze śmiercią ludzi, co sprawia, że ta historia jest zakorzeniona w plotkach, a nie w prawdzie.

Prawda czy fałsz ?

Fałszywe wiadomości o tym, jak Luna Coin rozbija się i powoduje samobójstwa, są całkowicie nierealistyczne. Nie ma żadnych danych statystycznych potwierdzających to twierdzenie, co oznacza, że ​​nie może to być prawdą – nawet jeśli niektórzy uważają inaczej!

Wiadomość o „8 potwierdzonych samobójstwach spowodowanych przez Luna Coin Crash” stała się popularna w mediach społecznościowych. Historia początkowo zaczęła pojawiać się w mediach w Pakistanie, a następnie trafiła na główne strony Twittera związane z kryptowalutami – wielu wzywało do usunięcia kont bo zgłaszają fałszywe informacje, których nigdy nie byli w stanie potwierdzić, że coś takiego w ogóle się wydarzyło!

Media na całym świecie zostały zaalarmowane o tej kontrowersyjnej historii, gdy ktoś na Twitterze, który twierdzi, że jest właścicielem Luna Coin, opublikował na swojej stronie internetowej oświadczenie, że osiem osób popełniło samobójstwo z powodu niedawnego spadku wartości. Pierwsze źródło tych wiadomości to pakistański użytkownik @republicdotpk z ponad 10 tysiącami obserwujących!

W samym środku zawirowań na rynku dyrektorzy Celsius Network odrzucają pogłoski o dużych stratach.

Pechman wiernie umieścił upadek LUNA w kontekście globalnego systemu finansowego, stwierdzając, że kryptowaluty i Bitcoin pozostają największymi inwestycjami.

Jednak nie wydaje się, że mali inwestorzy masowo zainwestowali pieniądze, które stracone obecnie są powodem do samobójstw.

Inwestorzy kryptowalutowi są speccyficzną grupą, która coraz liczniejsza to jednak nie dominuje w świecie finansów. Branża dopiero się rozwija a łączna kapitalizacja całego rynku kryptowalutowego tylko przez krótki czas była nad poziomem 2 bln USD. A w ostatnim miesiącu mocno spadła do 1,289 bln USD.

To jest rynek młody, dużo jest na nim młodych i niedoświadczonych osób, które są celem trochę większych rekinów, naciągaczy i nierzadko oszustów.

I tak było w przypadku Luny. Pomijam teraz powody krachu ale przy 120 $ kapitalizacja tej kryptowaluty liczyła o koło 40 mld $. Więc w skali całego rynku świata kryptowalut całkiem sporo ale już niewiele w skali całego świata finansów.

Wydaje się, że straty poniesione przez osoby fizyczne, zwykłych ludzi nie stanowią powodów do drastycznych ruchów życiowych. Większość z nich to „przełknie”.

Inwestorów korporacyjnych nie ma w masowej skali na rynku kryptowalut. Jeśli już są to reprezentują kapitały osób fizycznych tzw. zamożnych wielorybów, którzy działają na rynku w innej formie. Banków, funduszy i innych w Lunie nie było. Była za mało i nie wpisywała się w ich politykę ryzyka. Dla naprawdę dużych interesujący jest BTC, ETH i jeszcze kilka mniejszych tokenów. Ale nigdy nie była to Luna.

Luna została stworzona i wypromowana do przekrętu i specjaliści przed tym przestrzegali:

„TerraUSD-eksperci pełni obaw”

Nie wszyscy osiągnęli straty na Lunie. Strat nie osiągnęli ci, którzy zorganizowali cały przekręt i ci, którzy się do niego podłączyli. Wielu z nich albo wcześniej opuściło okręt przed zderzeniem z górą lodową albo dodatkowo zajęli pewne pozycje „krótkie”. I rozbili bank.

Jump Capital miał stracić 3 mld $ ratując kurs Luny i łapiąc spadający nóż, mierzy się teraz z bankructwem. Novogratz, który podobno posiadał 5 mln Luny także jest stratny ale samobójstwa nie popełnił.

Wydaje się, że główną osobą, która mogła być targnąć na swoje życie jest założyciel i pomysłodawca Luny Do Kwon. Ale nic z tego. On ma się świetnie i planuje pozyskać następnych, ślepych lunatyków. I jak go nikt nie powstrzyma to pozyska. Niestety tak to działa. I zrobi to samo. Tyle, że rozłoży przekręt na długie lata bo pierwszą wielką kasę już ma.

O lunatykach śpiewał już legendarny Dżem w 1988 roku 🙂

Specjaliści wskazują także na kontekst krachu i jego czas. Wszystko odbyło się w sytuacji, która będzie miliony razy przywoływana i trudna do obalenia. Sytuacja około rynkowa sprzyja spadkom. Wysoka inflacja, brutalna wojna Rosji z Ukrainą, przerwane łańcuchy dostaw, rekordowo drogi USD, wszystko to mocne argumenty na uzasadnianie spadków i krachu na Lunie.

Rynek kryptowalut to przede wszystkim Bitcoin i Etherum.

W żadnym wypadku „nie możesz powiedzieć tego o Lunie”. W rzeczywistości, jeśli chcesz wyjść z 2022 roku z pieniędzmi w kieszeni, nie powinieneś dawać ich bitcoinowi. Według Yahoo Finance co najmniej 40% inwestorów bitcoin jest obecnie na minusie. I nie wydaje się, żeby w najbliższym czasie było lepiej.

Zwolennicy Bitcoina rozpoczęli rok 2022, reklamując kryptowalutę jako zabezpieczenie przed inflacją. Jeśli trzymałeś dolary amerykańskie przez ostatnie sześć miesięcy, twoje pieniądze straciły około 7% swojej wartości z powodu inflacji. Jeśli jednak posiadałeś bitcoin, Twoja „waluta” spadła o 52% i ciągle się liczy. Przynajmniej możesz wymienić dolary amerykańskie na artykuły pierwszej potrzeby, takie jak żywność i lekarstwa.

Może Cię zainteresuje:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.