Noteworthy zapowiada banknoty bitcoin. Czy fizyczna reprezentacja kryptowaluty to dobry pomysł?

Już niebawem możemy zobaczyć bitcoina w formie fizycznej. Wszystko dzięki Noteworthy – startupowi, który postawił sobie jasny cel – stworzenie bitcoinowego banknotu. Tylko… czy to na pewno dobry pomysł?

Nowy startup pracuje nad stworzeniem pierwszych banknotów zabezpieczonych bitcoinem. Wszystko po to, aby uczynić BTC odpowiednim do transakcji offline, usprawniając doświadczenie dla użytkowników nieobeznanych z technologią.

Tym startupem jest Noteworthy. Jest to inicjatywa stworzona przez Larry’ego Felixa, byłego dyrektora Departamentu Skarbu USA, byłego dyrektora Bureau of Engraving and Printing (BEP) oraz współzałożyciela Bitcoin Foundation Petera Vessenesa.

Bitcoin: fizyczny system gotówkowy typu peer to peer

Wydaje się, że jedynym i głównym celem firmy jest wprowadzenie bitcoina do prawdziwego świata, chociaż zespół nie udostępnił jeszcze fizycznej próbki tego, jak zamierzają to zrobić. Tak czy inaczej referencje wszystkich członków zarządu i wyjaśnienia udostępnione w oficjalnym komunikacie PR nadają propozycji Noteworthy dość dużą wagę:

„Każdy banknot jest wyposażony w bezpieczny mikroprocesor kryptograficzny, a dzięki wykorzystaniu wszystkich, najwyższych w branży zabezpieczeń banknotów, banknoty Noteworthy będą wyglądać i sprawiać wrażenie najlepszej waluty, zapewniając jednocześnie najwyższy stopień bezpieczeństwa cyfrowego bezpośrednio wbudowanego w każdy banknot.”

Zastosowanie tak zaawansowanej technologii sprawia, że ​​każdy niepowtarzalny banknot staje się praktycznie niemożliwy do skopiowania, podrobienia lub modyfikacji. Według Noteworthy, ma on mieć taką samą jakość i standardy bezpieczeństwa, jak oficjalne banknoty fiducjarne. „Chociaż aktywa cyfrowe stają się coraz bardziej popularne, nadal brakuje im zaufania, znajomości i dostępności, jakie zapewnia fizyczny banknot”skomentował przedstawiciel startupu.

Noteworthy nie wyklucza możliwości pracy nad fizyczną reprezentacją innych kryptowalut. Nie sprecyzowano jednak, o które z nich mogłoby chodzić, ani nie wspomniano również o sposobie, w jaki wartość każdego banknotu miałaby znajdować pokrycie.

Czy to w ogóle dobry pomysł?

Idea fizycznego Bitcoina krążyła w głowach wielu entuzjastów kryptowalut już od dłuższego czasu. Jeden z najbardziej krytycznych przypadków użycia dotyczy lokalizacji z ograniczonym dostępem do Internetu. Na bardziej zubożałych obszarach, gdzie ludzie nie mają dostępu do banków, również dostęp do Internetu jest wysoce ograniczony. Co za tym idzie, także kryptowaluty mogą mieć na takich obszarach problemy z wejściem w użycie.

Niektóre inicjatywy dotyczące „fizycznego bitcoina” są bardziej ukierunkowane na przedmioty kolekcjonerskie niż na tworzenie prawdziwych pieniędzy. Firmy takie jak Titan Bitcoin emitują pamiątkowe monety z kluczami do portfela z pewną ilością bitcoinów w środku. Niektóre fundusze eksperymentowały także z ETP fizycznie zabezpieczonymi kryptowalutami i podobnymi ofertami, aby zapewnić pewną ekspozycję cenową.

banknoty bitcoin
źródło: Titan Bitcoins

Narzędzie działające w oparciu o fizyczną reprezentację kryptowaluty nie zostało jednak póki co wdrożone. Jeśli Noteworthy zdoła zrealizować swoje plany, może mieć świat na wyciągnięcie ręki.

Peter Vessenes wyraził swój entuzjazm i zaufanie do zespołu:

„Myślę o tym projekcie jako o tym, że„ Bitcoin zatrudnił najlepszy na świecie zespół ds. banknotów… Kiedy zacząłem interesować się Bitcoinem, 1 BTC był wart mniej niż 0,0005 USD. Dzisiaj dyskutujemy o banknocie o nominale 50 000 dolarów. To niesamowita rzecz i jestem bardzo podekscytowany, że Larry, Manuela i Thomas przyczyniają się do tego, że stanie się to rzeczywistością! ”

W jaki sposób społeczność przetrawi ten pomysł? Trudno powiedzieć, zwłaszcza że wielu zwolenników kryptowalut marzy o społeczeństwie bezgotówkowym. Zakładając, że Bitcoin to tylko nowy, inny system gotówkowy, przejście na fizyczną formę może nie być aż tak szalonym pomysłem.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze