Bitcoin zerwie łańcuchy ale kiedy wystartuje? Glassnode analizuje schyłek cyklu
W najnowsze analizie firma analityczna Glassnode przedstawiła szereg wykresów dotyczących zrealizowanej kapitalizacji Bitcoina 'Realized Cap’. Jest to dobrze znany i jeden z najsłynniejszych wskaźników on-chain. Co teraz napędza Bitcoina? W jakim momencie znajduje się psychologia inwestorów? Jakie wnioski możemy wyciągnąć? Przedstawimy pierwszą część obszerniejszego raportu ale najpierw ustalmy:
- Określenie średnich cen płaconych za BTC przez poszczególne grupy inwestorów pomaga ustalić wsparcia i opory. Co bardzo ważne może też pomóc w analizie poziomów cen, na których mogą znacznie zmieniac się nastroje rynku.
- Ocena niezrealizowanej wartości kupionych BTC (trzymanie Bitcoina w nadziei na dalsze wzrosty) stanowi podstawową miarę napływu/odpływu kapitału. Pomaga śledzić wolumen oraz niezrealizowany zysk/stratę (NUPL) rynku. Wskaźniki dyskontują już podaż długo uśpioną lub utraconą na zawsze (czasami ciężko je rozróżnić).
Metryka 'Realized Cap’ to suma wszystkich zrealizowanych zysków pomniejszona o zrealizowane straty. Innymi słowy to wartość kapitału, która zasiliła Bitcoina, pomniejszona o kapitał wypływający z niego (straty). Glassnode zauważył, że ma ona tendencję do poruszania się w dwóch różnych reżimach:
- Gwałtowne parcie w górę podczas hossy, gdy inwestorzy, którzy gromadzą tanie BTC w bessie, sprzedają je nowym nabywcom po wysokich cenach;
- Boczne trendy i spadki na rynkach niedźwiedzia – drogo zakupione Bitcoiny ciążą rynkowi i prowadzą do kapitulacji. Towarzyszą jej często długie trendy boczne, w których aktywni stają się HODLerzy odkupujący stopniowo BTC po niższych cenach.
Początek
Glassnode wymienia trzy podstawowe składniki, które składają się na Realized Cap:
- Nowa podaż realizowana natychmiast po znalezieniu nowego bloku BTC – tzw. Thermocap.
- Zrealizowane zyski, gdy inwestorzy sprzedają tanie monety po drogich cenach w cyklach
- Zrealizowane straty, które odejmują wartość Realized Cap gdy drogo nabyte BTC sprzedawane są ze stratą
Glassnode określił cztery dokładniejsze ramy obecnej sytuacji. Co z nich wynika?
- Market Cap ($580B) czyli wartość podaży w obiegu po cenie spot.
- Realized Cap ($397B) to po prostu zagregowana wartość zapisana w łańcuchu bloków.
- Investor Cap (345 mld USD) czyli zysk minus strata zrealizowana we wszystkich transakcjach na rynku
- Thermocap ($50B) innymi słowy rynek skłonnych do natychmiastowej sprzedaży górników.
Jak widać na wykresie niżej, Thermocap ma raczej niewielki wpływ na Realized Cap i jest przyćmiona skalą zarówno ze strony realizowanych zysków (+861 mld USD), jak zrealizowanych strat (-516 mld USD). Ta obserwacja wyjaśnia, dlaczego zrealizowane zyski/straty w cyklach są głównym przedmiotem zainteresowania analitycznych firm on-chain. Cykle działają jak w zegarku?
W dzisiejszych czasach górnicy nie są tak ważni jak kiedyś. Wspomniana 'Thermocap’ to zaledwie 8,7% całkowitej wartości Realized Cap. Poniższy wykres pokazuje, że aż do drugiego halvingu emisja BTC przez górników (niebieska) stanowiła od 20% do 40% wartości wchodzącej / wychodzącej z Bitcoina dziennie. Od tego czasu stanowi co najwyżej 10% dziennej zrealizowanej wartości (częściej nawet około 1-2%). Wpływ górników i sprzedawanych 'na pieńku’ BTC jest najbardziej znaczący w okresach niskiej płynności i minimalnego wolumenu. Z cykli wynika, że presja na sprzedaż zasobów 'minerów’ osiąga względne maksimum w późnych fazach bessy. Teraz to nie górnicy grają pierwsze skrzypce.
Chciwość i strach
Zrealizowane zyski i straty są czynnikami, które determinują przepływy kapitału do Bitcoina.
- Zrealizowane zyski dominują podczas makro trendów wzrostowych. Często osiągają szczyt w okolicach lokalnych i totalnych euforii.
- Zrealizowane straty mają tendencję do dominowania podczas bessy i historycznie doświadczyły dwóch znaczących wodospadów paniki. Zazwyczaj ma to miejsce najpierw, na początku rynku niedźwiedzi. Następnie ponownie, gdy rynek zbliża się do maksymalnego negatywnego sentymentu i ostatecznego wyczerpania;
- Oceniając rynek przez pryzmat zrealizowanych zysków i strat, analitycy mogą uzyskać perspektywę informacyjną dotyczącą nastrojów inwestorów i pozycjonowania. Jak wygląda to teraz?
Jeśli odejmiemy zrealizowane straty denominowane w USD od zysków, możemy zaobserwować zrealizowaną wartość netto, która wchodzi lub wychodzi z Bitcoina każdego dnia. Na tej podstawie możemy wyraźnie zobaczyć dominację komponentów zysku i straty odpowiednio podczas byczego i niedźwiedziego reżimu rynkowego.
Możemy również zobaczyć, jak wielkość zysków i strat w poprzednich cyklach zanika w skali liniowej. W związku z tym analiza tych wskaźników często wymaga pewnej formy normalizacji, przy czym denominacja BTC, 2-4-letnie kroczące wyniki Z lub stosunek z 1-2-letnią średnią ruchomą są odpowiednimi podejściami z naszego doświadczenia.
Spadek wartości Realized Cap jest zwykle znacznie mniejszy niż w przypadku Market cap. Waha się od -23% do -14% do chwili obecnej. Można porównać to z 92% i 75% spadkiem ceny BTC spot. Obserwacja sugeruje, że podczas gdy cena spot może spaść o -75% lub więcej, rzeczywisty odpływ kapitału z aktywów jest zwykle nawet 4 razy mniejszy. Wg. Glassnode’a to istotny argument przemawiający za tym, dlaczego BTC notował coraz wyższe cenowo dołki bessy. Spadki Realized Cap mają tendencję do zmiany trendu wokół cyklicznych minimów.
Jest to w dużej mierze spowodowane kapitulacją, która powoduje spadki dużych ilości BTC do bardzo niskich cen. Wówczas trafiają one w ręce posiadaczy o wyższym przekonaniu. Zrealizowane straty zaczynają zwalniać, a zrealizowane zyski zaczynają dominować. Takie punkty są dobrze powiązane z obserwacjami rosnącej aktywności w sieci, wolumenów podaży utrzymywanych w zysku oraz wzrostów wskaźnika zrealizowanego zysku do straty. Z analizy Glassnode’a wynika, że wszystkie te warunki zostały spełnione jesienią 2022 roku i nic nie zapowiada by miało się to odwrócić.
Może Cię zainteresuje: