Bitcoin wciąż dominuje – ale jeden katalizator może wszystko zmienić

Bitcoin wciąż dominuje – ale jeden katalizator może wszystko zmienić

Altcoin Season to długo wyczekiwany moment w świecie kryptowalut, w którym altcoiny – czyli wszystkie tokeny poza Bitcoin – notują dynamiczne wzrosty. Wiele wskazuje na to, że wspomniany sezon w 2025 r. powinien już nadejść… co więc poszło nie tak?

Zazwyczaj taki okres nadchodzi, gdy dominacja Bitcoina na rynku spada, a inwestorzy, w tym tzw. „wieloryby”, przenoszą kapitał do bardziej ryzykownych, ale potencjalnie zyskownych projektów. Rok 2025 miał być przełomowy dla altcoinów, jednak wszystko wskazuje na to, że na pełnoprawny altseason trzeba będzie jeszcze poczekać.

To jeszcze nie ta chwila!

Obecnie Bitcoin utrzymuje dominację na poziomie ponad 64 proc. i notuje historyczne maksima cenowe przekraczające 110 000 dolarów. Tymczasem altcoiny notują stagnację lub spadki. Według analizy Burakkesmeci z 18 czerwca na platformie CryptoQuant, wskaźnik „1-Year Cumulative Buy/Sell Quote Volume Difference for Altcoins” wynosi obecnie -36 miliardów dolarów. Oznacza to, że przez ostatni rok inwestorzy wypłacili z altcoinów znacznie więcej środków, niż do nich wpłacili.

Dlaczego inwestorzy niechętnie sięgają po altcoiny? Po pierwsze, Bitcoin przyciąga instytucjonalny kapitał jako aktywo bezpiecznej przystani – zwłaszcza w warunkach napięć geopolitycznych i niepewności gospodarczej. Od 2024 roku liczba spółek publicznych posiadających BTC więcej niż się podwoiła. Po drugie, sukces funduszy ETF opartych na fizycznym Bitcoinie (spot ETF) spowodował napływ ogromnego kapitału właśnie w stronę BTC, spychając altcoiny na dalszy plan. Po trzecie, altcoiny nadal mierzą się z istotnymi problemami strukturalnymi – od niejasnych regulacji, przez błędy w smart kontraktach, po niepewność projektową. To sprawia, że inwestorzy szukający bezpieczeństwa omijają je szerokim łukiem.

Eksperci wskazują, że choć altcoin season 2025 został opóźniony, nie oznacza to, że w ogóle nie nastąpi. Kluczowy może się okazać jeden katalizator – poluzowanie polityki monetarnej przez banki centralne, szczególnie Rezerwę Federalną USA.

Obecnie stopy procentowe w USA utrzymują się na poziomie 4,25 – 4,50 proc. ze względu na utrzymującą się inflację. Taki reżim ogranicza płynność i utrudnia inwestowanie w bardziej ryzykowne aktywa, jakimi są altcoiny. Gdy jednak stopy zaczną spadać, a globalna płynność się zwiększy, może dojść do rotacji kapitału z Bitcoina do altów.

Analitycy wskazują trzy główne powody. Dane handlowe nie pozostawiają złudzeń – inwestorzy wciąż wycofują się z altcoinów. Wspomniany wcześniej wskaźnik -36 mld USD to sygnał braku zaufania i awersji do ryzyka. Poza tym konflikty, jak ostatni między Izraelem a Iranem, wpływają negatywnie na altcoiny. Nawet jeśli Bitcoin chwilowo traci, to altcoiny cierpią bardziej. W okresach niepewności inwestorzy szukają bezpieczeństwa – nie spekulacji. No i mamy do czynienia z przepełnieniem rynku – według danych CoinMarketCap, liczba altcoinów przekroczyła 17 milionów. Oznacza to ogromną fragmentację rynku. Kapitał rozprasza się na zbyt wiele projektów, z których większość nie przyciąga wystarczającego zainteresowania.

Czekając na ruch Fed

Co zatem może zmienić sytuację? Jeśli Rezerwa Federalna zdecyduje się obniżyć stopy procentowe, może to stanowić impuls do rozpoczęcia prawdziwego altseasonu. Pieniądz stanie się tańszy, a inwestorzy chętniej sięgną po bardziej ryzykowne aktywa. Choć wielu ekspertów prognozuje, że taka zmiana może nadejść dopiero pod koniec 2025 roku, a niektórzy nawet mówią o 2026, to potencjalny breakout może być gwałtowny. Według jednego z analityków: „Im dłużej rynek się napina, tym bardziej brutalne będzie wybicie”.

Reasumując, sezon na altcoiny w 2025 jeszcze się nie rozpoczął i nic nie wskazuje na to, by miało to nastąpić w najbliższym czasie. Bitcoin wciąż dominuje, inwestorzy unikają ryzyka, a liczba dostępnych altów przytłacza rynek. Jednak historia pokazuje, że rynki kryptowalut są cykliczne. Gdy tylko pojawi się impuls w postaci zwiększonej płynności – może nastąpić dynamiczne przetasowanie. Wtedy ci, którzy zachowali cierpliwość, mogą zostać sowicie wynagrodzeni.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.