Bank Izraela: „Konkurencja CBDC z bankami jest dobra dla gospodarki”

Chociaż wpływ cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) na banki komercyjne często jest uważany za niepokojące zjawisko, zastępca prezesa Banku Izraela Andrew Abir uważa, że tak naprawdę nie ma powodów do niepokoju.

W artykule opublikowanym na stronie internetowej banku centralnego Abir napisał wprost, że nie może się doczekać chwili, w której cyfrowy szekel wstrząśnie bankami komercyjnymi.

„Koncepcja CBDC jest słuszna”

Lata wysiłków na rzecz zwiększenia konkurencji w izraelskim sektorze bankowym opłaciły się pod wieloma względami, ale „nadal mamy przed sobą długą drogę” – powiedział Abir. Gdy Bank Izraela podniósł stopy procentowe, aby walczyć z inflacją, banki podniosły oprocentowanie kredytów, ale wzrost oprocentowania depozytów był „częściowy i powolny”. – W wielu krajach świata, w tym w Izraelu, banki komercyjne nie wygrywają publicznych konkursów popularności. (…) W Izraelu część złości skierowanej na system bankowy wynika z konieczności zwiększenia poziomu konkurencji w niektórych segmentach – dodał.

Jak zauważył Abir, konstrukcja cyfrowego szekla obejmuje opcję spłaty odsetek. Mimo, że waluta ta znajduje się dopiero w fazie testów, urzędnik jest przekonany, że uzyska ona szerokie wsparcie społeczne. – Cyfrowy szekel nie zostanie opracowany przez jakiegoś anonimowego Satoshi Nakamoto. Wszyscy będą wiedzieć, kto stoi za cyfrowym szeklem i kto jest za niego odpowiedzialny — (będzie to – przyp. red.) ten sam Bank Izraela, który stoi za gotówką, którą wszyscy znamy i któremu ufamy – dodał.

Wielu obserwatorów izraelskiej gospodarki jest przekonanych, że wprowadzenie cyfrowego szekla przyniosłoby korzyści również samemu Bankowi Izraela. – Ułatwiłoby to bowiem dostęp do pieniędzy banku centralnego, na przykład do wykorzystania w płatnościach cyfrowych, odwracając tendencję spadkową w wykorzystaniu pieniądza banku centralnego, spowodowaną przełomami technologicznymi w sektorze prywatnym – powiedział Abir. Sama możliwość trzymania cyfrowych szekli mogłaby zaś zachęcić banki do płacenia wyższych odsetek. W ten sposób cyfrowa waluta dałaby bankowi centralnemu mechanizm wpływania na stopień transmisji stóp procentowych.

Bank Izraela liczy na wsparcie sektora prywatnego

Wiadomo już, że Bank Izraela zaprosi do współpracy podmioty z sektora prywatnego. W specjalnie uruchomionym sandboxie opartym na interfejsie programowania aplikacji (API) banki i firmy fintech będą miały możliwość opracowania przypadków użycia, które pomogą zaprojektować system cyfrowych szekli.

Co ciekawe, dokładnie rok temu Komitet Sterujący Banku Izraela ds. Potencjalnej Emisji Cyfrowego Szekla stwierdził, że zwiększone wykorzystanie monet typu stablecoin może „zaszkodzić systemowi płatności”, po czym dodał, że monety typu stablecoin niepowiązane z szeklem mogą również zaszkodzić transmisji monetarnej. Komisja stwierdziła wówczas , że kolejnym potencjalnym czynnikiem rozwoju CBDC jest spadek wykorzystania gotówki w Izraelu. Chociaż gotówka jest nadal wykorzystywana w znacznej części transakcji konsumenckich w tym kraju, zdaniem komisji zmiana nawyków płatniczych społeczeństwa może skutkować odejściem od stosowania środków fiducjarnych banku centralnego.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.