Awaria Solany wyzwala furię społeczności krypto

Członkowie społeczności obawiają się, że kolejna awaria Solany naraża protokoły DeFi obsługiwane przez cyfrową walutę na ryzyko niewypłacalności.

Kolejna awaria Solany budzi oburzenie

Po kolejnej awarii sieci Solana, społeczność krypto postanowiła wyrazić swoją opinię w mediach społecznościowych. Ze strony dotychczasowych zwolenników cyfrowego aktywa pojawiły się różne obawy. Niektórzy porównali nawet blockchain z innymi projektami, takimi jak Ethereum i Bitcoin.

25 lutego sieć Solana napotkała problemy ze spadkiem wydajności, które spowodowały przerwy w transakcjach. To skłoniło walidatorów do ponownego uruchomienia sieci. Zmęczeni tą samą starą historią, członkowie społeczności zabrali głos na Twitterze.

Wśród niezadowolonych użytkowników znalazła się Crypto Tea, twórca niezamiennych tokenów (NFT). Zakwestionowała ona, w jaki sposób blockchain Solana znalazł się w pierwszej dziesiątce z takimi problemami z wydajnością.

Awaria Solany wpłynie na wypłacalność DeFi?

W odpowiedzi na tweet Andrew Watson, programista w Solana Mobile, napisał, że wybrali „bezpieczeństwo zamiast wygody”. W odpowiedzi do Watsona inny członek społeczności zgłosił inne obawy, takie jak narażenie protokołów DeFi na ryzyko niewypłacalności.

Pozostali internauci również zaczęli porównywać Solana do Ethereum i Bitcoin. Jeden z nich podkreślił w wątku na Twitterze, że Ethereum wybrało długą, ale bezpieczną ścieżkę, podczas gdy Solana zdecydował się działać szybko.

Inny użytkownik Twittera twierdził, że podejście Solany jest bardziej ryzykowne, choć toruje również drogę do szybszych innowacji.

Z drugiej strony, biorąc pod uwagę ostatnie kłopoty Solany, entuzjaści Bitcoina wskazali, że BTC nigdy nie potrzebował resetu sieci.

Aktualizacja przyniosła poprawę, ale co z przyczyną awarii?

27 lutego Solana opublikowała nową aktualizację w tej sprawie. Według zespołu, wersja beta głównej sieci Solana została ponownie uruchomiona bez problemu 26 lutego i „potwierdzono, że transakcje użytkowników nie zostały zwrócone ani zawieszone”.

Zespół poinformował dodatkowo, że jak dotąd źródło problemu nie zostało zidentyfikowane i będą nadal badać sieć, aby je znaleźć.

Problemy Solany w przeszłości

Sieć Solana odnotowała kilka poważnych spadków na przestrzeni ostatnich lat.

We wrześniu 2021 r. atak przeprowadzony przez spamujące boty na Raydium spowodował poważną awarię. W maju 2022 r. sieć ponownie zaatakowana została przez falę botów. Skutkiem tego była siedmiogodzinna awaria. W czerwcu 2022 r. niepowodzenie konsensusu spowodowane błędem wywołało kolejną awarię. To zdarzenie skutkowało gwałtownym spadkiem ceny tokena SOL.

Przeczytaj także

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.