ArkInvest: Instytucje chcą Bitcoina. 1,5 miliona USD za BTC do końca 2023

Fundusz ArkInvest zarządzany przez Cathie Wood specjalizuje się w nowych technologiach. Jest znany z byczych prognoz ceny Bitcoina. Ark posiada kilka milionów USD zdeponowanych w Grayscale Bitcoin Trust (GBTC). Co napisał fundusz na temat Bitcoina w czerwcowym raporcie specjalnym? W czerwcu podaż BTC, która nie zmieniła posiadacza przez co najmniej rok, osiągnęła najwyższy w historii poziom około 70% podaży w obiegu. Być może z powodu wniosku Blackrock o Bitcoin ETF lub komentarzy, że Grayscale zyskuje przewagę podczas procesu przeciwko SEC.

Obecnie dyskonto GBTC do wartości aktywów netto Bitcoina (NAV) zmniejszyło się do najniższego poziomu od roku. Saldo BTC w obrocie poza giełdami (over the counter, OTC_ tj. wskaźnik aktywności instytucjonalnej, osiągnęło najwyższy poziom od roku. Inwestorzy zadają pytanie czy globalna gospodarka zmierza w kierunku recesji? Ostatnie dane z sektora produkcyjnego wskazują na recesję. Nowe zamówienia, indeks menedżerów ds. zakupów, wskaźnik przyszłej działalności produkcyjnej – spadają. W 2022 r. Produkt Krajowy Brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych spadał przez dwa kolejne kwartały, co sugerowało techniczną recesję. Obecnie dochód krajowy brutto USA (GDI) spada sekwencyjnie.

Raport

Najważniejsze wiadomości okresu czerwcowego wg. ArkInvest. Źródło: ArkInvest

Ocena momentum i wyceny Bitcoina w ArkInvest

Źródło: ArkInvest

Bitcoin przechowywany na rachunkach pozagiełdowych (over-the-counter) osiągnął poziomy najwyższe
od roku. Ark widzi to jako sygnał instytucjonalnego zainteresowania (60% wzrost kwartał do kwartału).

Źródło: ArkInvest

Podaż w rękach inwestorów długoterminowych osiągnęła ATH (ponad 70%). W długim terminie baza inwestorów LTH rośnie.

Źródło: ArkInvest
  • Po zwiększeniu udziału w stosunku do Tether w latach 2021-2022, USDC udziały w rynku
    stracił udział w 2023 r. Podaż spadła o 37% r/r podczas gdy USDT wzrosłao 25% (ATH)
  • W ocenie Ark to reakcja na krótkotrwały depeg USDC w czasie kryzysu bankowego. Rynek wówczas stracił pewność co do długoterminowej przewagi Circle.

Cykl Fed 2022 – obecnie jest bezprecedensowy. Agresja w postępowaniu bankierów centralnych kierowanych przez Powella znacznie przekroczyła zabiegi Rezerwy Federalnej pod przewodnictwem Volckera, które zdławiły inflację w latach 80-tych. Co do zasady jednak wpływ tej sytuacji na Bitcoina nie jest oczywisty. Z jednej strony może w długim terminie wzmacniać dolara (nakładając presję na BTC). Z drugiej może prowadzić do systemowych problemów zwracając kapitał ku Bitcoinowi jako alternatywnie dla złota, z potencjalnie większą premią za ryzyko.

Może Cię zainteresuje:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.