Altcoiny toną. Katalizatory potrzebne od zaraz. Co może uleczyć rynek?

Prognozy, które jeszcze kilkanaście dni temu wskazywały, że Bitcoin wystartuje po nowe ATH oficjalnie upadły. Największa kryptowaluta spadła 18 czerwca poniżej 65 tys. dolarów, a wraz z nią zaczął tonąć rynek altcoinów. Co musi się stać, by sytuacja się odwróciła, a altcoiny powróciły na ścieżkę wzrostów?

Altcoiny nurkują razem z Bitcoinem

Po raz kolejny potwierdza się stara zasada, że Bitcoin w dużej mierze wyznacza trendy na rynku, a altcoiny podążają jego śladami. We wtorek 18 czerwca BTC spadł rano poniżej 65 tys. dolarów pierwszy raz od miesiąca. Było to wynikiem m.in. realizacją zysków przez inwestorów oraz odpływem kapitału z BTC ETF. Fundusze ETF BTC odnotowały odpływ netto w wysokości 145 milionów dolarów i kontynuowały fatalną passę z zeszłego tygodnia. Śladem Bitcoina poszły altcoiny.

Ethereum spadł do około 3400 dolarów, tym samym stracił wszystkie zyski z zeszłego tygodnia. Dane CoinGecko wykazały, że popularne altcoiny Dogecoin (DOGE) i SOL Solany straciły aż 9% w ciągu ostatnich 24 godzin. TON Ton Network spadł o 5%. Stosunkowo stabilnie trzyma się BNB Chain, który odnotował straty wynoszące zaledwie 1,5%.

Obserwatorzy rynku wskazują, że na obecne ochłodzenie wpływ ma między innymi postawa FED w USA, która obecnie dopuszcza możliwość ogłoszenie tylko jednej obniżki stóp procentowych w tym roku. Niepewność w świecie polityki wywołała również nieoczekiwana decyzja Emmanuela Macrona, który zdecydował o zorganizowaniu przedterminowych wyborów we Francji.

Alex Kuptsikevich, starszy analityk rynku FxPro, ostrzega przed ogólnie niedźwiedzimi nastrojami. Według analityka na rynku brakuje solidnych katalizatorów. Nawet korzystny rozwój sytuacji na rynku ETF-ów w niewielkim stopniu przyczynił się do wzrostu cen Ethereum.

Tokenów jest za dużo?

Analityk kryptowalut Miles Deutscher wskazał „główną podstawową wadę”, która jego zdaniem jest przyczyną słabych wyników altcoinów w aktualnym cyklu rynkowym. Według analityka problem wynika z nadmiernej liczby funduszy venture capital (VC), które napłynęły do ​​przestrzeni kryptowalut w 2021 r., a ostatnio ponownie zalały rynek.

Napływ finansowania VC zbiegł się również ze znacznym wzrostem liczby nowych projektów kryptowalutowych. Deutscher zauważył, że „całkowita liczba tokenów kryptograficznych potroiła się w latach 2021–2022”. W wyniku bessy, która nastąpiła po tym okresie, wiele z tych projektów opóźniło rozpoczęcie swojej działalności. W rezultacie, w IV kwartale 2023 r., gdy rynek wreszcie odbił się od dna, te opóźnione projekty, a także wiele nowych, zalały rynek.

Źródło: https://x.com/milesdeutscher/status/1803071762818646452

Deutscher wskazuje, że ​​„tylko od kwietnia wprowadzono na rynek ponad 1 milion nowych tokenów kryptograficznych”. Ten masowy napływ nowych tokenów doprowadził do tego, co nazywa „dyspersją altcoinów”. Analityk porównuje to zjawisko do inflacji w gospodarce.

Szacuje, że obecnie istnieje „około 150–200 mln dolarów nowej presji podaży dziennie” z powodu odblokowania tokenów i nowych premier. Zdaniem analityka ta ciągła presja sprzedaży w połączeniu z brakiem nowej płynności wchodzącej na rynek doprowadziła do obecnej sytuacji, w której altcoiny osiągają znacznie słabsze wyniki w porównaniu z Bitcoinem.

Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.