Buterin: Już nie ukradną miliardów z Ethereum

Buterin zwiększa możliwości Ethereum

Vitalik Buterin nie zwalnia tempa we wdrażaniu nowych usprawnień w Ethereum i teraz wprowadza nowość w postaci rozwiązania bezpieczeństwa tokenów zawartych w sieci ETH. Podczas spotkania w Paryżu, które było konferencją społeczności kryptowaluty stworzonej przez Buterina, przedstawiono rozwiązanie niezwykle interesujące powiązane z istniejącym frameworkiem Plasma. Ideą są skalowalne autonomiczne inteligentne kontrakty, które pozwala na większą skalowalność ETH.

Plasma składa się z dwóch kluczowych części: Zmiana formuły wszystkich obliczeń blockchain w zestaw funkcji MapReduce i opcjonalna metoda tworzenia wiązania tokenów Proof-of-Stake z istniejącymi blokami blokowymi przy założeniu, że nagrody nie wstrzymują działania nowych łańcuchów. Projektuje się łańcuchy bloków do hierarchii drzew i traktujemy każdy z nich jako osobną gałąź blockchain z wymuszoną historią blockchain i obliczeniami MapReducable, które są zaangażowane w dowody merkle. Taką konstrukcję osiąga się, tworząc inteligentne kontrakty na głównym blockchainie, wykorzystując dowody oszustwa, dzięki którym można wymuszać przejścia stanu na macierzystym blockchainie.  Kadrowanie wpisu w księdze głównej do podrzędnego łańcucha blokowego, który jest egzekwowany przez łańcuch macierzysty, pozwala na osiągnięcie niesamowitej skali przy minimalnym zaufaniu (zakładając dostępność i poprawność kodu źródłowego blockchain). Największa złożoność globalnego egzekwowania danych opiera się na ich dostępności i blokowaniu ataków wstrzymujących działanie sieci i Plasma łagodzi ten problem, umożliwiając wychodzenie z błędnych łańcuchów, jednocześnie tworząc mechanizmy zachęcające i wymuszające ciągłą poprawną realizację danych. Warstwa Plasmy w architekturze ETH widoczny jest na poniższej grafice:

Źródło: https://medium.com/chain-cloud-company-blog/plasma-in-10-minutes-c856da94e339

To co jest proponowane przez rosyjskiego programistę to wprowadzenie Plasma Cash. Wprowadza to możliwość tworzenia coina z własnym identyfikatorem, który jest odzwierciedlenie ilości posiadanego tokenu ETH. Pozwoli to też zwiększyć rozmiar sieci, ponieważ każdy musiał uwierzytelniać wszystkie bloki w sieci Plasma a teraz jedynie te w których znajdują się ich monety. Buterin opisał Plasma Cash jako coin niepodzielny i nie da się go łączyć. Można go przetransferować ale jedynie gdy właściciel to autoryzuje i znajdziemy jego miejsce w drzewie Merkle. Zamiast wymiany informacji bezpośrednio z funduszami użytkowników, wizja Plasma Cash polega na tym, że giełdy mogą zabezpieczyć straty i zyski dzięki kontraktom w sieci Plasma. Właściciel monet zapobiegałby potencjalnym nieuczciwym wypłatom za pośrednictwem systemu reklamacyjnego, wyświetlając ich „dane dowodowe” dotyczące historii posiadanych tokenów Plasma Cash. Na samym końcu przytoczymy słowa Buterina:

„Mam nadzieję, że kiedy następna duża wielomiliardowa giełda zostanie zhakowana przez programistę, nikt nie straci pieniędzy”

Jeśli chcecie zobaczyć jak wyglądała transmisja z konferencji zapraszamy do poniższego wideo:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom