74-letni mężczyzna stracił oszczędności życia w wyniku oszustwa „na kryptowaluty”. To mogło przydarzyć się każdemu z nas
Chyba nie ma dnia, w którym portale o kryptowalutach nie informowałyby o jakiejś spektakularnej kradzieży. Serwisy kryptowalutowe i policja co chwila ostrzega użytkowników przed licznymi zagrożeniami, a mimo to stare metody oszustów wciąż działają. Tym razem nieuwaga pewnego Amerykanina, kosztowała go utratę oszczędności życia.
74-latek stracił oszczędności życia. Jak do tego doszło?
Policja stanowa z Vermont wydała ostrzeżenie i apeluje o czujność użytkowników w mediach społecznościowych. Przyczynkiem do tej reakcji była historia pewnego 74 letniego mężczyzny, który przez swoją nieuwagę stracił oszczędności życia. 25 czerwca 74-letni Naum Lantsman stracił 340 tys. dolarów w wyniku oszustwa kryptograficznego zorganizowanego za pośrednictwem Instagrama i Telegrama. Agencja nadzoru finansowego stanu Vermont odniosła się do incydentu, podkreślając konieczność zachowania przez obywateli szczególnej ostrożności i czujności podczas używania kryptowalut lub inwestowania w nie. Bez jakiegokolwiek researchu wstępnego, Lantsman posłuchał oszusta i założył konto na SpireBit. Ten kontaktował się z Lantsmanem przez Telegram i przez kilka dni nakłaniał go do inwestycji. Zaczęło się od inwestycji o wartości 500 USD, a ostatecznie skończyło się na stracie ponad 340 000 USD.
Zobacz też: Pierwszy krok do przejrzystych regulacji prawnych kryptowalut w USA? Komisarz CFTC jednoznacznie o szansach
Policja apeluje o większą czujność, szczególnie na portalach społecznościowych
Wielu z nas słyszało wielokrotnie o takich historiach, ale nikt nie przypuszcza, że tak sytuacja może spotkać go w rzeczywistości. Zdaje się, że podobnie myślał oszukany 74-latek i to go zgubiło. Lantsman słyszał w przeszłości o oszustwach związanych z kryptowalutami, ale nigdy nie spodziewał się, że stanie się ofiarą przestępstwa. Policja z Vermont z jednej strony obwinia za rosnące oszustwa kryptograficzne cwaniaków, którzy opracowują coraz bardziej złożone sposoby kradzieży. Jednak sporo winy widzi też w zbyt lekkomyślnym postępowaniu obywateli, którzy nie sprawdzają podejrzanych stron i użytkowników. Co jest wyjątkowo nieodpowiedzialnym zachowaniem biorąc pod uwagę fakt, że liczba ataków i oszustw z kryptowalutami w tle jest coraz więcej.
Może Cię zainteresować: