Podaż złota zwiększa się. Odkryto potężne zasoby na Syberii
Pokłady złota o wartości 76 miliardów dolarów zostały odkryte na Syberii przez największego rosyjskiego poszukiwacza złota, firmę Polyus, która twierdzi, że są to obecnie największe znane złoża złota na świecie. Odkrycie to spowodowało, że podaż złota zwiększa się.
Rezerwa mineralna o nazwie Sukhoi Log zawiera 40 milionów uncji szlachetnego metalu, ilość zasobów pod ziemią została zmierzona zgodnie z międzynarodowymi standardami JORC, ze średnią zawartością złota 2,3 grama na tonę. Cała Sukhoi Log jest warta 76 miliardów dolarów.
Sukces poszukiwaczy
Dyrektor generalny Polyus, Pavel Grachev, tymi słowami komentuje ostatni sukces jego firmy:
Jesteśmy zadowoleni z wyników naszego programu eksploracyjnego w Sukhoi Log.
Publikacja szacunków dziewiczych rezerw rudy stanowi ważny kamień milowy w długoterminowej strategii rozwoju firmy Polyus i potwierdza pozycję Sukhoi Log jako jednego z największych na świecie złóż złota.
Kolejne złoża w Iranie
Oprócz gigantycznego odkrycia złóż w rosyjskiej Sukhoi Log, w Iranie odkryto także około 256 000 uncji metalu szlachetnego o wartości około pół miliarda dolarów. Jest to kolejny dodatek do podaży złota.
Mandana Zanganeh, podsekretarz w Iranie ds. Gospodarczych, stwierdził według lokalnych mediów:
Odkryta potencjalna kopalnia złota w Sistan i Baluchestan jest jedną z kopalni gospodarczych kraju, która został niedawno zidentyfikowana i po długim czasie zakończono jej etapy poszukiwawczo-rozpoznawcze, a koncesja na poszukiwania kopalni o określonych zasobach ośmiu ton złota została wyemitowana.
Cena złota znacznie wzrosła w tym roku przekraczając w pewnym momencie magiczną barierę 2 000 USD za uncję, co zwiększa zachęty do poszukiwań i wykopalisk. Ponadto wysoka wycena umożliwia realizację dużych projektów wydobywczych, a kopalnia Sukhoi Log wymaga inwestycji w wysokości 2 miliardów dolarów.
Problem stałej podaży
Wielu zwolenników złota często przywołuje argument, że jego podaż jest ograniczona. Jak widać, nie jest to prawdą i do dzisiaj nie wiemy ile złota jeszcze kryje się pod ziemią.
W przypadku Bitcoina sprawa jest jasna. Dokładnie 21 000 000 sztuk, ni mniej, ni więcej. A jak ktoś będzie chciał to zmienić to po prostu stworzy kolejną, bezwartościową jego kopię.
Finansowy Krytyk