Inwestycja w złoto. Co warto wiedzieć na początek?

W wyniku aktualnie panującej sytuacji na świecie coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie w złoto. Nie jest to nic nadzwyczajnego, zwłaszcza że zabezpieczenie własnego majątku w postaci tego metalu szlachetnego jest stosowane od wieków. Co warto wiedzieć przed pierwszym zakupem złota? Na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę?

Dlaczego inwestujesz w złoto?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie. Ważną wskazówką może być to, że najlepiej inwestować w złoto na długie lata. Jest to dosyć stabilne aktywo i inwestycja dla cierpliwych, która najlepsze triumfy święci podczas różnego rodzaju kryzysów. Wtedy to podczas paniki, wielu inwestorów ucieka do złota, które jest uważane za bezpieczną przystań.

Złoto także nie daje nam odsetek ani dywidendy. Inwestując w nie, decydujemy się na przechowanie części naszego majątku. Dlatego, jeżeli ktoś liczy na życie z dochodu pasywnego, to inwestowanie w złoto nie jest dla niego.

Czy złoto chroni przed inflacją?

Złoto przede wszystkim chroni przed hiperinflacją lub przed niskimi stopami procentowymi połączonymi z dużą inflacją. Jeżeli w gospodarce występuje niska inflacja, a do tego stopy procentowe są na wyższym poziomie, złoto traci na wartości. 

Jaką formę złota wybrać i gdzie je kupić?

Najpopularniejszymi sposobami inwestowania w złoto są złote sztabki i monety bulionowe. Najlepiej z miejsca odrzucić inwestycje w złoto w postaci kontraktów terminowych, ponieważ gdy pojawia się kryzys, to cena złota w postaci fizycznej znacząco różni się od tej w postaci papierowej, na korzyść tego pierwszego.

Złoto w postaci fizycznej oferuje wiele polskich mennic. W ich ofercie znajdują się monety i sztabki najpopularniejszych producentów takich jak Johnson Matthey USA, The Perth Mint Australia czy Heraeus Germany.

Decydując się na zakup sztabek lub monet, do wyboru mamy różne ich wagi. Zasada jest prosta. Nim mniejsza wagowo sztabka/moneta tym więcej zapłacimy za 1 gram złota. Wielu inwestorów uważa, że najlepszym wyborem jest inwestowanie w  kruszec o wadze minimum 1oz. Za złoto o tej wadze musimy zapłacić około 103% ceny rynkowej.

Jak przechowywać złoto?

Sposobów na przechowywanie złota jest kilka, od skrytek bankowych, poprzez magazyny bezcłowe, kończąc na trzymaniu go we własnym domu. Początkowi inwestorzy, mając mniejszą ilość kruszcu, decydują się na trzymanie go blisko siebie np. we własnym domu, w dobrze przygotowanym do tego celu miejscu.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.