ABC Rynku Sztuki #3 | Najdroższe obrazy na świecie
Aukcje dzieł sztuki budzą sporo emocji, szczególnie gdy pod młotek trafiają prace wielkich twórców. Ceny osiągają zawrotne kwoty, a kupującymi są najbogatsi tego świata. Pocieszający jest fakt, że większość prac, które dzisiaj kosztują krocie, można było kiedyś nabyć za ułamek tej ceny… Jakie są zatem najdroższe obrazy na świecie?
Na polskim rynku aukcyjnym nie ma rekordów liczonych w setkach milionów. Najdrożej sprzedaną pracą jest cykl rzeźb Magdaleny Abakanowicz ,,Caminando”. Instalacja pochodząca z kolekcji Robina i Marshy Williamsów sprzedała się za prawię 7 mln złotych. Kolejnym rekordzistą, który wzbudza sporo emocji, jest twórca op-artu Wojciech Fangor, jego praca ,,M39’’ osiągnęła 4 720 000 zł na aukcji w Desie Unicum. Z roku na rok ceny na polskich aukcjach rosną. W 2014 roku obrót na polskim rynku aukcyjnym wyniósł 77 mln złotych, w 2018 aż 251 mln złotych.
Należy jednak pamiętać, że aukcje to nie jedyne miejsce, gdzie możemy kupić sztukę. Nie byłoby rynku wtórnego bez pierwotnego, czyli galerii sztuki, które dbają o rozwój kariery artysty!
Leonardo Da Vinci ,,Salvatore Mundi”
W 2017 roku dom aukcyjny Christies wystawił na sprzedaż pracę autorstwa renesansowego mistrza, która osiągnęła zawrotną cena 450 mln dolarów. Jest to dotychczas najdrożej sprzedana praca na aukcji dzieł sztuki. Świat sztuki jest jednak podzielony, jeśli chodzi o autentyczność dzieła. Część ekspertów i historyków sztuki twierdzi, że pracę namalowały osoby z kręgu Leonarda Da Vinci, a nie sam mistrz. Obraz, był ostatnio widziany na jachcie księcia Arabii Saudyjskiej.
Willem De Kooning Interchange
Drugim najdroższym obrazem, który został sprzedany na aukcji dzieł sztuki jest ,,Interchange’’ holenderskiego artysty Willema de Kooninga. Praca osiągnęła zawrotną cenę 300 mln dolarów. Szczęśliwym nabywcą został Kenneth Griffin dyrektor generalny funduszu hedgingowego Citadel. W tym przypadku nie ma wątpliwości co do autentyczności pracy i można ją zobaczyć w Art Institute w Chicago
Paul Cezanné ,,Grający w karty”
Obraz Grający w karty Paul’a Cezanne’a w 2011 roku trafił do Rodziny Królewskiej z Kataru za 250 mln dolarów. Cezanne znany jest jako ,,ojciec” kubizmu, miał duży wpływ na twórczość Picassa, którego prace również biją aukcyjne rekordy.
Paul Gauguin ,,Kiedy mnie poślubisz?”
Obraz postimpresjonisty, przedstawiający młode Thaitanki również trafił do kolekcji Rodziny Królewskiej z Kataru. Obrazy Gauguina, były inspiracją dla wielu późniejszych twórców. Sam Gauguin nie był rozumiany za życia, tak jak jego przyjaciel Vincent Van Gogh, nie zarabiał na swojej sztuce.
Kolejnym artystą, który bije aukcyjne rekordy jest Jackson Pollock jeden z najbardziej znanych przedstawicieli abstrakcjonizmu ekspresyjnego, twórca tzw, action painting.
Mark Rothko, to malarz uwielbiany zarówno przez historyków sztuki jak i publiczność. Obraz ,, Fioletowy, zielony , żółty” został zakupiony przez rosyjskiego miliardera Dmitrija Ryboloveva za 186 mln dolarów.
Od Redakcji
Spodobały Wam się najdroższe obrazy świata? Jeżeli tak, gorąco zachęcamy Was, by sięgnąć do lektury poprzednich tekstów z cyklu „ABC Rynku Sztuki”. Przypominamy, że z Joanną Sikorską spotykamy się na łamach Bithub w co drugi piątek.