Rządowy portal pomoże w sprawdzeniu realnej wartości nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało kolejne informacje na temat Portalu DOM. Uruchomienie projektu powiązanego z polskim rynkiem nieruchomości ma nastąpić już niebawem.

Celem utworzenia Portalu Danych o Obrocie Mieszkaniami jest przede wszystkim wzmocnienie pozycji negocjacyjnej kupujących. Dodatkowo portal będzie cennym narzędziem dla inwestorów oraz organów publicznych zaangażowanych w rynek mieszkaniowy.

Przydatne narzędzie

– Dziś osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mieszkaniowych w Polsce nie mają dostępu do wiarygodnych i aktualnych danych o cenach transakcyjnych mieszkań. – powiedział minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. – Ceny publikowane m.in. przez komercyjne portale ogłoszeniowe są najczęściej cenami ofertowymi, które mogą znacząco odbiegać od wartości rynkowych i mogą być też podatne na manipulacje. Aby ułatwić decyzje zakupowe, w oparciu o wiarygodne dane dotyczące cen transakcyjnych, niezbędne jest zbudowanie portalu o zasięgu ogólnokrajowym, aktualizowanego na bieżąco i z uwzględnieniem przeprowadzanych transakcji zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego – dodał.

– Informacje uzyskiwane dzięki funkcjonowaniu Portalu DOM umożliwią organom publicznym bieżącą analizę rynku mieszkaniowego, w tym analizę wpływu instrumentów wsparcia mieszkalnictwa na ten rynek. Funkcjonowanie Portalu ma dostarczyć informacji niezbędnych do prowadzenia polityki mieszkaniowej państwa oraz parametryzacji instrumentów wsparcia mieszkalnictwa – dodał wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak.

Portal DOM będzie zarządzany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który już prowadzi Ewidencję Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Dzięki temu rozszerzenie zakresu danych w istniejącym systemie będzie bardziej efektywne kosztowo niż tworzenie nowego rozwiązania. W portalu będą gromadzone trzy rodzaje danych. Pierwsze to dane z rynku pierwotnego dotyczące umów w zakresie mieszkań i domów jednorodzinnych objętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych obowiązanych do zgłaszania danych do Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Drugi rodzaj danych to dane z rynku pierwotnego dotyczące umów sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych nieobjętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych (głównie deweloperów) nieobjętych obowiązkiem zgłaszania danych do Ewidencji. Natomiast trzeci rodzaj danych stanowić będą dane z rynku pierwotnego i wtórnego przekazywane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w oparciu o informacje wynikające z aktów notarialnych zgłaszanych przez notariuszy.

Narzędzia do analizy rynku nieruchomości

Portal DOM umożliwi użytkownikom przeprowadzanie zaawansowanych analiz cenowych na rynku nieruchomości. Na podstawie szerokiej bazy danych o transakcjach, system wygeneruje statystyki (średnie, mediany) odpowiadające wybranym przez użytkownika kryteriom, zapewniając jednocześnie anonimowość danych źródłowych. Na wniosek ustawowo wskazanych podmiotów publicznych (premiera, wskazanych ministrów, KAS, GUS, NBP, UOKiK) portal umożliwi też dostęp do informacji statystycznych służących prowadzeniu polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli.

Dane jednostkowe gromadzone w Portalu DOM będą objęte ochroną danych osobowych, dlatego nie będą udostępniane. Dane osobowe nabywcy (w tym PESEL), numer księgi wieczystej oraz dane identyfikujące akt, będą całkowicie usuwane z systemu z upływem 6 lat od ich przekazania. Nie będą usuwane jedynie możliwe do wygenerowania na podstawie numeru PESEL dane dotyczące roku urodzenia oraz płci nabywcy.

Nowelizacja ustawy z 2021 r., która stanowi podstawę prawną dla Portalu DOM, znajduje się obecnie w fazie konsultacji publicznych. Po jej przyjęciu, przewiduje się około 20 miesięcy na stworzenie i wdrożenie systemu informatycznego oraz rozpoczęcie gromadzenia danych. Pełna funkcjonalność portalu zostanie osiągnięta wraz ze wzrostem liczby transakcji zgłaszanych do systemu.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.