Produkcja budowlano-montażowa mocno w dół. Czy bańka pęknie?

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, produkcja budowlano-montażowa w maju 2023 roku spadła o 0,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 12,2 proc.

Głównym powodem spadku dynamiki produkcji ogółem jest przede wszystkim sytuacja w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja sprzedana budynków zmalała w maju o 12,2 proc rok do roku po zniżce o 6,4 proc. w kwietniu. Jest to najsłabszy wynik od marca 2021 roku.

Miało być lepiej – nie wyszło

Eksperci PKO BP podkreślają, że to wysokie stopy procentowe osłabiają segment budowy budynków. – Ścieżka budownictwa jest w 2023 zbliżona do zeszłorocznej – twierdzą.

Nie da się ukryć, że deweloperzy nie mają zbytnich powodów do radości – sprzedaż nieruchomości maleje już od siedmiu miesięcy. Jednocześnie mamy do czynienia ze spadkiem dostępności kredytów mieszkaniowych.

Na szczęście wciąż dobrze ma się budownictwo infrastrukturalne. W kategorii „budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej” produkcja wzrosła w maju o 9,1 proc. rok do roku po zwyżce o 4,8 proc. w kwietniu.

Wyrażnie odczuwalny jest też wzrost aktywności w zakresie robot budowlanych specjalistycznych, które obejmują m.in. przygotowanie gruntów pod budowę. Wyniósł on 0,9 proc. rok do roku po 7 proc. w kwietniu.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej rdr o 1,7 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrostu o 14,8 proc.

Zobacz też: Gdzie w najbliższym czasie w Polsce powstanie najwięcej nieruchomości? Znamy odpowiedź!

Czym jest produkcja budowlano-montażowa?

Produkcja budowlano-montażowa to wartość sprzedanych robót budowlano-montażowych zrealizowanych siłami własnymi (tj. bez podwykonawców) na rzecz obcych zleceniodawców. Wartość ta wyrażana jest w rzeczywistych cenach sprzedaży z uwzględnieniem upustów, rabatów i bonifikat, bez należnego od tej sprzedaży podatku od towarów i usług VAT.

Roboty budowlano-montażowe obejmują działalność polegającą na wznoszeniu budynków i budowli począwszy od przygotowania terenu przez zróżnicowany zakres robót ziemnych, fundamentowych (stan zerowy), wykonywanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów (stan surowy) do robót montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych.

Może Cię zainteresować:

Komentarze