Nieruchomości biurowe w USA skończą jak galerie handlowe? Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Powoli zaczynamy już zapominać o maseczkach, szczepieniach i wszystkich innych symbolach pandemii Covid-19. Rozmaite obostrzenia i zakazy mogą zostać zapomniane, ale pewne konsekwencje tego okresu dopiero mogą się ujawnić. Skutki dostrzegamy lub dopiero będziemy dostrzegać w rozmaitych obszarach. Jednym z nich jest rynek nieruchomości, który za chwile może mieć poważne problemy. Obecna sytuacja biurowców w USA wygląda uderzająco podobnie do tej, w jakiej znalazły się galerie handlowe w momencie, gdy ludzie zaczęli masowo robić zakupy przez internet.

Nieruchomości biurowe czeka mroczna przyszłość?

Minęły blisko cztery lata, odkąd pandemia Covid-19 wywróciła naszej dotychczasowe życie do góry nogami. Jedną z głównych zmian było porzucenie dotychczasowego biurowego modelu pracy 5 dni w tygodniu, po 8 godzin dziennie. Powszechna stała się praca hybrydowa oraz praca zdalna. Korzyści tych rozwiązań dostrzegali zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. To spowodowało, że popyt na nieruchomości biurowe zaczął spadać.
Jak wynika z analizy Biura Badań Finansowych Departamentu Skarbu USA, sytuacja nieruchomości biurowych jest uderzająco podobna do sytuacji galerii handlowych na przełomie XIX i XX wieku. Wówczas Amerykanie po raz pierwszy zaczęli masowo skłaniać się ku zakupom online. To spowodowało, że wiele wielkopowierzchniowych budynków stało się niszczejącymi pustostanami, bez pomysłu na zagospodarowanie.

Zobacz też: Rynek nieruchomości czeka podobny scenariusz, który przerabia Wielka Brytania? Ceny niskie, ale jedyną opcją pozostaje wynajem

Ten scenariusz dotknie też Polskę?

USA są często traktowane przez ekspertów jako swego rodzaju dyktator trendów zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Czy opisany wyżej scenariusz może dotrzeć do Polski? Nawet jeśli tak, to obserwujemy dopiero jego początki. W ostatnich miesiącach media informowały o kolejnych dużych miastach, z których znikać będą popularne niegdyś galerie handlowe. W Krakowie niedawno całkowicie zrównano z ziemią centrum handlowe Plaza. We Wrocławiu zapadła decyzja o wyburzeniu centrum handlowego Arkady. Z kolei w Poznaniu, właściciel galerii handlowej Malta złożył wniosek o zgodę na wyburzenie obiektu.

Zatem w Polsce z pewnością widać już efekty coraz częstszego korzystania przez konsumentów z zakupów internetowych. To w dużej mierze przyczyniło się do tego, że wspomniane obiekty już są lub za chwilę staną się historią. Póki co nie słychać, by podobne problemy miały mieć nieruchomości biurowe, ale nie oznacza to, że problem ten pojawi się niebawem.

Może Cię zainteresować:

Komentarze