Mikrokawalerka a podatki. Wiele zależy od metrażu i roku budowy

Mikrokawalerki stanowią bardzo ciekawe rozwiązanie inwestycyjne. Kupujący muszą się jednak liczyć z tym, że napotkają problemy w przypadku kontroli lokalu przez urzędników.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że mikrokawalerki, ze względu na swoje „mikro” rozmiary, nie są traktowane zgodnie z przepisami jak zwykłe mieszkania, choć potrafią pełnić tę funkcję.

Nie każda mikrokawalerka jest mieszkaniem

Pod pojęciem „mikrokawalerki” rozumie się bardzo małe lokale. Określenie to odnosi się często do nieruchomości o powierzchni mniejszej niż 20 mkw. W niektórych przypadkach na rynku można znaleźć mikrokawalerki o powierzchni 12-13 mkw. Składają się one z jednego pokoju, zazwyczaj z zabudową kuchenną oraz małą łazienką. Lokale tego typu cieszą się obecnie dużą popularnością ze względu na możliwość ich wynajmu krótko- lub długoterminowego dla pracowników, studentów, turystów itp.

Jak zauważają eksperci z portalu GetHome.pl, zgodnie z przepisami wiele mikrokawalerek nie spełnia standardów mieszkalnych i nie powinno być określane tym mianem, pomimo że w praktyce mogą pełnić funkcję mieszkania. Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 2018 roku, mieszkanie powinno mieć bowiem powierzchnię użytkową wynoszącą co najmniej 25 mkw. Ewentualny zakup mniejszego lokalu jako mieszkania jest więc możliwy tylko na rynku wtórnym. Dotyczy to nieruchomości powstałych w innych okresach, gdy normy dotyczące powierzchni były inne niż obecnie (np. do 1974 r. lokal musiał mieć przynajmniej 17 mkw.). Takie nieruchomości zachowują status mieszkania, ponieważ nowe przepisy dotyczą wyłącznie lokali wybudowanych po ich wprowadzeniu.

Zobacz też: Młodzi ludzie będą zmuszeni płacić więcej za mieszkanie. Dlaczego?

Co warto, a czego nie warto?

I tak, zakup nowej mikrokawalerki, ze względu na fakt, że nie jest to mieszkanie, podlega innemu opodatkowaniu. Jeśli nieruchomość ma powierzchnię mniejszą niż 25 mkw., jest traktowana jako lokal użytkowy – podatek VAT od zakupu wynosi w tym przypadku 23 proc., wyższe są też podatki od nieruchomości i opłata za użytkowanie wieczyste. Z kolei przy zakupie małej nieruchomości, spełniającej jednak wymogi dotyczące powierzchni i dodatkowe kryteria, podatek VAT wynosi tylko 8 proc.

Jeśli kupujemy mikrokawalerkę, która posiada status mieszkania z rynku wtórnego (powstała przed wejściem w życie obecnych przepisów) i jej powierzchnia jest mniejsza niż 25 mkw., kwestie podatkowe są takie same, jak w przypadku zakupu każdego innego używanego lokalu mieszkalnego – należy zapłacić za nią podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2 proc. wartości rynkowej mieszkania. Dodajmy, że pd lipca 2023, po podpisaniu nowych przepisów przez prezydenta, podatku PCC nie trzeba będzie płacić, jeśli nieruchomość jest naszym pierwszym, kupionym na własność mieszkaniem.

Może Cię zainteresować:

Komentarze