Mieszkania w Polsce są coraz częściej kupowane przez obcokrajowców. Co będzie dalej?

W 2022 roku co siódmy akt notarialny dotyczący zakupu mieszkania lub domu w naszym kraju był dokonywany przez cudzoziemca.

Z najnowszego raportu PKO BP wynika, że Polska stała się niezwykle atrakcyjnym krajem do zakupu nieruchomości przez cudzioziemców. W ubiegłym roku co siódmy akt notarialny dotyczący zakupu lokalu mieszkalnego był dokonywany przez obcokrajowca. Oznacza to, że w 2022 r. cudzoziemcy kupili w Polsce 29 tys. nieruchomości. Dla porównania – w 2021 roku był to zaledwie co dwudziesty akt – wówczas kupili oni łącznie 22 tys. domów lub mieszkań.

Warto w tym miejscu podkreślić, że wzrost zainteresowania cudzoziemców rynkiem mieszkaniowym w Polsce miał miejsce w roku, w którym rozpoczęła się wojna w Ukrainie.

Kto kupuje mieszkania w Polsce?

Najczęściej na zakup nieruchomości w Polsce w 2022 r. decydowali się Ukraińcy i Niemcy. Nie ma w tym jednak nic zaskakującego, ponieważ lokale mieszkalne w naszym kraju kupują oni od wielu lat. Decyzję o zakupie domu lub lokalu mieszkalnego na polskim rynku podjęli również Szwedzi, Luksemburczycy, Cypryjczycy, Belgowie i Austriacy.

Największy wzrost zakupów w stosunku do poprzedniego roku odnotowano wśród obywateli Szwecji, Luksemburga i Cypru. „Takie zachowanie może świadczyć o czysto inwestycyjnym zainteresowaniu polskim rynkiem mieszkaniowym z oczekiwaniem wysokiej stopy rentowności najmu i szybkiego wzrostu cen w dłuższej perspektywie” – czytamy w raporcie.

Zobacz też: Najem krótkoterminowy pod lupą. Wkrótce nie unikniesz daniny

Największa sprzedaż? W dużych miastach

Analitycy PKO BP zwracają uwagę, że mmimo ogólnego spadku sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych, liczba transakcji ogółem w kraju, obejmujących lokale, domy i spółdzielcze prawa własności do lokalu, spadła w ubiegłym roku o prawie połowę w porównaniu z rokiem poprzednim.

Najczęściej cudzoziemcy kupujący nieruchomości mieszkalne w Polsce wybierają duże miejscowości, przede wszystkim Warszawę i Kraków. W ujęciu liczby mieszkań kupionych na 1 tys. mieszkań, Wrocław zajmuje drugie miejsce. To właśnie w tym mieście odnotowano najszybszy wzrost inwestycji zagranicznych.

Może Cię zainteresować:

Komentarze