Nieruchomości i luka czynszowa. Problem, który dotyczy milionów Polaków
Z najnowszego raportu Polityki Insight i PFR Nieruchomości wynika, że luka czynszowa jest zjawiskiem, które dotyka aż 35 proc. mieszkań w Polsce.
Luka czynszowa to termin używany głównie w kontekście rynku nieruchomości, zwłaszcza w dziedzinie wynajmu mieszkań. Oznacza ona różnicę pomiędzy wysokością czynszu, jaki płaci najemca, a kosztami wynajmu ponoszonymi przez właściciela nieruchomości. Innymi słowy, luka czynszowa występuje, gdy koszty związane z utrzymaniem nieruchomości przekraczają kwotę czynszu, którą otrzymuje właściciel od najemcy.
Problem dla właścicieli nieruchomości
Przyczynami luk czynszowych mogą być różne czynniki, takie jak wysokie koszty utrzymania nieruchomości (np. podwyżki opłat za media, koszty konserwacji, naprawy itp.), zmniejszenie popytu na wynajem, nadmierne koszty zarządzania nieruchomością, czy nieefektywne ustalenie początkowej wysokości czynszu. Dla właścicieli nieruchomości luka czynszowa może być problemem, ponieważ oznacza ona, że nie są w stanie pokryć wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości z dochodów z czynszu.
Z danych zebranych przez Politykę Insight wynika, że ponad jedna trzecia Polek i Polaków mieszka w lokalach nieodpowiadających ich potrzebom zarówno pod względem metrażu, jak i możliwości finansowych. Negatywne konsekwencje tego zjawiska odczuwają zwłaszcza rodziny samotnie wychowujące dzieci oraz rodziny wielodzietne – ponad 60 proc. z nich cierpi na brak odpowiednich warunków mieszkaniowych.
Zobacz też: Ekspert ostrzega: „To jeszcze nie jest najlepszy moment na zakup kryptowalut”. Czy aby na pewno?
Rozwiązania muszą być długofalowe
Zdaniem ekspertów przeciwdziałanie opisanemu wyżej problemowi wymaga kompleksowego podejścia. Kluczową rolę odgrywa tu długoterminowa polityka mieszkaniowa, uwzględniająca perspektywę co najmniej 15 lat. Potrzeba tu przede wszystkim wielowymiarowych działań, które uwzględniłyby programy wspierające podaż, rozwój budownictwa społecznego i profesjonalizację rynku najmu. Dobrze byłoby również, gdyby w naszym kraju funkcjonowała centralna agencja wspierająca koordynację polityki mieszkaniowej samorządów, aby uwzględnić zróżnicowanie budżetów, problemów i działań w różnych regionach Polski.
Analitycy zgadzają się co do tego, że środki publiczne powinny mniej służyć finansowaniu zakupu mieszkań na własność, a bardziej wspierać zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych, które nie mają dostępu do rynku kredytowego. Dodatkowym celem działań publicznych powinno być wspieranie budowy mieszkań o większej powierzchni, aby zapobiec przeludnieniu.
Może Cię zainteresować: