Liczysz na mieszkanie od gminy? Przygotuj się na stanie w długiej kolejce

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce na wynajem mieszkania od gminy czeka aż 120 tys. gospodarstw domowych.

126 425 – dokładnie tyle gospodarstw domowych oczekiwało ne mieszkanie od gminy pod koniec 2022 roku, a więc już ponad rok temu. Pozostaje więc pytanie – czy od tamtej pory sytuacja uległa poprawie? A może lepiej zapytać: czy w ogóle uległa jakiejkolwiek zmianie?

Kolejka oczekujących

Eksperci z portalu RynekPierwotny.pl postanowili przeanalizować wszystkie posiadane dane. Wnioski? Jak powszechnie wiadomo, długie kolejki po mieszkania od gminy (komunalne lub socjalne) formują się głównie w dużych miastach. Pod koniec 2022 roku ich największą liczbę odnotowano w następujących miastach na prawach powiatu: Zabrzu (8136 gospodarstw domowych), Łodzi (6770), Wałbrzychu (4099), Wrocławiu (3852), Gdańsku (2841), Warszawie (2571), Katowicach (2482), Szczecinie (1932), Bytomiu (1814) i Gliwicach (1600). W całej Polsce średni czas oczekiwania na mieszkanie od gminy wynosił około 32 miesięcy. Wśród miast na prawach powiatu najkrótszy czas oczekiwania odnotowano w Białymstoku (2 miesiące), Nowy Sącz (4 miesiące), oraz Chorzowie, Tychach i Krakowie (6 miesięcy). Z kolei najdłuższy oczekiwany czas na wynajem gminnego lokalu można było zaobserwować w Olsztynie (106 miesięcy), Gdańsku (145 miesięcy), Wałbrzychu (170 miesięcy), Toruniu (228 miesięcy) i Łomży (238 miesięcy).

Należy w tym miejscu wyjaśnić, że analizowany okres oczekiwania został obliczony na podstawie danych GUS jako ilorazu liczby oczekujących gospodarstw domowych oraz liczby lokali gminnych, które w 2022 roku dotyczyły nowych umów najmu.

Zobacz też: Złoto na rekordowym poziomie. Kolejny cel to 2300 USD

Co należy zrobić, aby otrzymać mieszkanie od gminy?

W Polsce procedury uzyskania mieszkania od gminy różnią się w zależności od lokalnych przepisów oraz polityki poszczególnych gmin. Potrzeba mieszkaniowa: Zazwyczaj, aby otrzymać mieszkanie od gminy, konieczne jest wykazanie pilnej potrzeby mieszkaniowej. Może to obejmować sytuacje takie jak bezdomność, niestabilne warunki mieszkaniowe lub trudności w wynajęciu mieszkania na rynku prywatnym. W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o mieszkanie komunalne lub socjalne w właściwym urzędzie gminy lub agencji mieszkaniowej. Wniosek ten zazwyczaj wymaga dostarczenia dokumentów potwierdzających status mieszkaniowy, dochody, sytuację rodzinną itp. Następnie urząd gminy przeprowadza ocenę wniosku i ustala uprawnienia do otrzymania mieszkania na podstawie określonych kryteriów.

Warto też przypomnieć, że w niektórych gminach istnieje system kolejki mieszkań, co oznacza, że nawet po zaakceptowaniu wniosku może być konieczne oczekiwanie na odpowiednie mieszkanie, które zostanie przydzielone zgodnie z kolejnością wniosków.

Może Cię zainteresować:

Komentarze