Kupno mieszkania. Ceny rosną.

mieszkanie

Już od ponad roku Polacy mierzą się z rosnącą inflacją. Jak zmienia się sytuacja na rynku nieruchomości? Według danych, ceny mieszkań stale rosną. Z czym muszą się liczyć osoby chcące dokonać zakupu mieszkania?

Ceny rosną, zainteresowanie nie spada.

Według otodom.pl w styczniu tego roku, powróciło zainteresowanie kupnem nieruchomości. Ubiegły był wyzwaniem dla rynku najmu. Ze względu na rosnące koszty kredytu i wojnę w Ukrainie, zainteresowanie wynajęciem mieszkania przerosło podaż kilkukrotnie. Co za tym idzie, spadła liczba chętnych na zakup nieruchomości. Oferty sprzedaży nie cieszyły się zbytnim zainteresowaniem. W roku 2023 zainteresowanie lokalami na wynajem nie słabnie, ale rynek sprzedaży powraca do łask. Według danych serwisu, w styczniu zanotowano wzrost wyszukiwań mieszkań, domów i działek na sprzedaż o 40%.

Zobacz też: Wojna na Ukrainie. Tak zmienił się rynek najmu

Szansa na odbicie i bezpieczny zakup mieszkania

Bieżąca sytuacja przypomina statystyki z 2021. To oznacza, że po trudnym roku Polacy powoli przestają się obawiać zakupu nieruchomości. Czynników wpływających na nastroje kupujących jest kilka. Wśród najważniejszych można wymienić spowolnienie wzrostu inflacji. Nie bez znaczenia jest również zapowiedź rządowego programu Kredyt 2%, a także wzmożone kontrole KNF i zmiana podejścia do wyliczania zdolności kredytowej.

Czy bańka pęknie?

Czy w związku ze wzrostem zainteresowania kupnem nieruchomości możemy również liczyć na spadek cen? Niestety nie. Według danych ze stycznia tego roku podanych przez grupę Morizon-Gratka, na niższe koszty zakupu nie mamy co liczyć. Źródło mówi, że ceny w porównaniu do stycznia ubiegłego roku wzrosły między 1,3% a 6,5%. Jest to wykaz z 10. największych miast Polski. Największy wzrost ceny mieszkań odnotowano w Katowicach. Podwyżki najmniej dotknęły zaś Lublin.

Mniejsze mieszkania częstszym wyborem

Wydarzenia z ostatniego roku poskutkowały tym, że kupujący rzadziej decydują się na zakup domu lub mieszkania o dużym metrażu. Spadło też zainteresowanie działkami. Ma to związek z wyższymi cenami materiałów budowlanych, jak i energii i gazu. Polacy bezpiecznie wybierają mniejsze mieszkania i kawalerki. Na przeciw obecnym potrzebom wyszli też deweloperzy, którzy coraz częściej oferują mieszkania kompaktowe, wielopokojowe, lecz o znacznie mniejszym metrażu. Czego należy spodziewać się na rynku nieruchomości w najbliższym czasie? Na pewno nie diametralnej zmiany. Można natomiast liczyć na lekki spadek cen mieszkań premium i domów, na które nie ma wielu chętnych.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.