Kolejny deweloper na skraju upadku. Notuje ogromne straty i ostrzega przed możliwą niewypłacalnością
Chińska branża budowlana jeszcze nie zdążyła się otrząsnąć z tego, co przydarzało się Evergrande, a kolejny deweloper daje poważne sygnały ostrzegawcze. Chodzi o Country Garden, który ostrzega przed ogromnym zadłużeniem i widmem niewypłacalności.
Kolejny chiński deweloper upadnie?
Najpierw Evergrande, teraz Country Garden? Chiński rynek budowalny notuje ostatnio fatalną passę. Za chwilę może dojść do drugiego potężnego upadku dużego dewelopera. Country Garden chińska firma zajmująca się budową domów ostrzega, że może nie wywiązać się ze zobowiązań. Ma to związek z ogromnymi długami. Deweloper poinformował w środę, że może nie spłacić swoich ogromnych długów, po tym jak odnotował stratę w wysokości 51,5 miliarda juanów (7 miliardów dolarów) w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku. Firma, która w zeszłym roku była największym deweloperem mieszkaniowym w Chinach, stwierdziła, że zaskoczyła ją skala kryzysu i utrzymujące się załamanie na rynku nieruchomości, szczególnie w mniejszych chińskich miastach. Country Garden oszacowała, że nie zareagowała wystarczająco szybko, by uniknąć takich kłopotów.
Zobacz też: Ferrari złamie swoją naczelną zasadę? Pokusa jest ogromna
Co dalej z Country Garden?
Po komunikacie mówiącym o fatalnej sytuacji Country Garden, rozpoczęły się domysły na temat przyszłości dewelopera. Country Garden potwierdziło, że na początku tego miesiąca nie wypłaciło odsetek posiadaczom niektórych obligacji. Dodał że „jeśli wyniki finansowe spółki w przyszłości będą się nadal pogarszać”, grupa może nie wywiązać się ze zobowiązań. Country Garden ma zobowiązania ogółem o wartości prawie 200 miliardów dolarów. Stoi zatem przed rosnącą presją, aby spłacić swoje długi – według Moody’s posiada obligacje o wartości około 31 miliardów juanów (4,3 miliarda dolarów) z terminem zapadalności do końca 2024 roku. 10 sierpnia Country Garden przyznało, że boryka się z „największymi trudnościami” od czasu swojego założenia w 1992 r. Jako przyczynę podało pogarszającą się sprzedaż i trudne warunki refinansowania. Od tego momentu akcje spółki nadal spadają o 67%, a spółka znajduje się pod presją.
Może Cię zainteresować: