Każdy duży polski dom będzie musiał mieć własny schron. PZFD: „ceny nieruchomości skoczą, czasu jest zbyt mało”

Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) alarmuje, że wprowadzenie nowej ustawy schronowej może drastycznie wpłynąć na rynek nieruchomości. Nowe przepisy, które zobowiązują inwestorów do budowy miejsc doraźnego schronienia w garażach podziemnych budynków wielorodzinnych, mają bardzo krótki okres tzw. vacatio legis i mogą znacząco podnieść koszty budowy nowych mieszkań.

Deweloperzy alarmują: ceny nieruchomości zdrożeją

Z analizy PZFD wynika, że koszt metra kwadratowego nowych mieszkań może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych, a realizacja inwestycji wyposażonych w schrony będzie droższa o około 30%. Nowe przepisy mają wejść w życie już 30 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw, co zdaniem branży jest zbyt krótkim terminem na dostosowanie się do nowych wymagań.

„Projektodawca zakłada wejście w życie nowych przepisów już w 30 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. A to oznacza, że wkrótce każdą nową inwestycję wielorodzinną trzeba będzie projektować z uwzględnieniem nowych regulacji dotyczących chociażby zapewnienia miejsc schronienia” – mówi Bartosz Guss, dyrektor generalny w Polskim Związku Firm Deweloperskich. „Konieczne jest stosowne wydłużenie vacatio legis, żeby uniknąć paraliżu” – dodaje.

Problematyczne zapisy ustawy

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zapisów jest artykuł 73 projektu ustawy, który wymaga, aby podziemne kondygnacje budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz garaże podziemne były projektowane w sposób umożliwiający zorganizowanie miejsc doraźnego schronienia. Problemem jest brak precyzyjnych kryteriów dotyczących tych miejsc, co prowadzi do niejasności i trudności w realizacji inwestycji.

Dodatkowy narzut kosztowy na nieruchomości i braki na rynku

Aleksandra Kordalewska, radca prawny w PZFD, podkreśla, że na rynku brakuje dostępnych przepustnic wentylacyjnych o wymaganej klasie szczelności oraz drzwi ochronno-hermetycznych. „Ich ceny mogą więc wkrótce stanowić przedmiot spekulacji i doprowadzić do jeszcze wyższych kosztów realizacji. Dziś w przypadku konieczności realizowania ukryć doraźnych, wzrost kosztów szacujemy na 300 zł do metra kwadratowego powierzchni użytkowo-mieszkalnej” – wyjaśnia Kordalewska.

Potrzeba zmian w projekcie ustawy

Pomimo że organy ochrony ludności mogą finansować do 80% kosztów budowy schronów, brak pełnej gwarancji refinansowania dodatkowych nakładów stanowi kolejny problem dla inwestorów. „Rynek deweloperski dostrzega konieczność zwiększenia poziomu ochrony ludności cywilnej i widzi zaangażowanie z jakim powstają przepisy. W aktualnym jednak kształcie tworzą nadmierne obciążenia i konieczna będzie ich stosowna modyfikacja” – podsumowuje Kordalewska.

PZFD apeluje o wprowadzenie odpowiednich zmian w projekcie ustawy oraz wydłużenie okresu vacatio legis, aby uniknąć paraliżu na rynku nieruchomości i umożliwić deweloperom dostosowanie się do nowych przepisów.

Duże konsekwencje małej ustawy schronowej

Ustawa schronowa dla budynków wielorodzinnych, która jest obecnie przedmiotem dyskusji w polskim parlamencie, ma na celu wprowadzenie nowych regulacji dotyczących ochrony ludności poprzez budowę schronów w budynkach mieszkalnych. Przewiduje się, że nowe przepisy będą wymagały, aby w budynkach wielorodzinnych powyżej określonej liczby kondygnacji znajdowały się schrony lub pomieszczenia o zwiększonej odporności na zagrożenia, takie jak ataki terrorystyczne czy katastrofy naturalne.

Główne założenia projektu ustawy to:

  1. Obowiązek budowy schronów: W budynkach wielorodzinnych mają powstać schrony, które będą mogły pomieścić określoną liczbę mieszkańców w razie zagrożenia.
  2. Zwiększone wymagania techniczne: Nowe przepisy będą określać standardy budowy i wyposażenia tych schronów, w tym kwestie dotyczące ich wytrzymałości, wentylacji, dostępu do wody i zapasów żywności​,
  3. Wsparcie finansowe: Przewiduje się, że część kosztów budowy schronów będzie mogła być pokryta ze środków publicznych lub programów wsparcia, co ma zachęcić deweloperów i zarządców budynków do ich realizacji​.

Opinie na temat ustawy są podzielone. Zwolennicy podkreślają, że w obliczu rosnących zagrożeń związanych z konfliktami i katastrofami naturalnymi, takie rozwiązania są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców. Przeciwnicy natomiast zwracają uwagę na potencjalne wysokie koszty wdrożenia tych przepisów oraz na możliwe trudności techniczne i logistyczne związane z budową schronów w istniejących budynkach​.

Wprowadzenie ustawy schronowej ma również na celu dostosowanie polskich przepisów do standardów międzynarodowych w zakresie ochrony ludności cywilnej. Ostateczny kształt ustawy oraz szczegółowe regulacje będą zależały od dalszych prac legislacyjnych i konsultacji społecznych.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.