HREIT: 12 milionów złotych kary, puste place budowy i poszkodowani inwestorzy!

Sprawa HRE Investments poruszana była już na tym portalu kilkukrotnie. W związku z tym przyszła pora na zebranie tych informacji i omówienie ich w formie wideo. Film ma proste zadanie. Wprowadzić w temat osoby, które nie mają chęci, czasu lub możliwości przekopywania się przez artykuły oraz fora. Mam szczerą nadzieję, że sprawdza się w takiej formie. Zapraszam do seansu.

HREIT na celowniku UOKiK!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w styczniu 2024 zdecydował się nałożyć karę na grupę HRE Investments. Łączna wysokość kary wyniosła 11,8 mln złotych. Co interesujące prezes Michał Sapota, który był odpowiedzialny za relacje z wykonawcami, otrzymał karę w wysokości 950 tys. złotych. Natomiast prezes Michał Cebula, odpowiedzialny za relacje inwestorskie otrzymał karę w wysokości 450 tys. złotych.

Według UOKiK model pozyskiwania kapitału, który przyjęło HRE, wiąże się z obarczeniem konsumentów nadmiernym ryzykiem. HREIT oferowało możliwość wykupienia udziałów w spółkach docelowych. Według wypowiedzi Michała Cebuli pozyskiwali w ten sposób od 35 do 45% budżetu.

Taka inwestycja naturalnie jest związana ze znacznie wyższym ryzykiem niż w przypadku lokat, obligacji Skarbu Państwa i tym podobnym. I nie byłoby w tym nic złego, gdybyśmy założyli, że inwestorzy są dokładnie informowani o ryzyku. Jednak co do tego UOKiK miał wątpliwości. Decyzja nie była jednak prawomocna i HRE Investments miało prawo się od niej odwołać.

Inwestorzy przerywają milczenie

Na Facebooku aktualnie istnieją dwie grupy zrzeszające inwestorów poszkodowanych w wyniku działań HREIT. Tak naprawdę dopiero po zagłębieniu się w te historie można zrozumieć powagę tej sytuacji oraz dramat tych ludzi. 

Szczególnie chętnie wypowiadają się osoby, które zdecydowały się zakupić mieszkania w nieruchomościach budowanych przez grupę HRE. W filmie zobaczysz zdjęcia przedstawiające puste place budowy oraz dziury w ziemi. Są to materiały udostępnione właśnie przez tych inwestorów, którzy muszą borykać się z wieloletnimi opóźnieniami. 

Według informacji, do których dotarłem, nabywcy wpłacali 25% wartości inwestycji w ramach pierwszej raty. Przeważnie oscylowało to w granicach 130-200 tysięcy złotych.  Część z nich pomimo opóźnień decydowała się wpłacić kolejne raty. Pozostali widząc opóźnienia, poprzestali na pierwszej.

Więcej informacji znajdziesz w materiale wideo. 

Serdecznie zapraszam do obejrzenia i dziękuję za Twój czas!

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.