CPK kupuje nieruchomości. Czy uda mu się wykupić wszystkie?
Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) odnotowała znaczący postęp w realizacji Programu Dobrowolnych Nabyć, przekraczając próg 1400 hektarów wykupionych nieruchomości.
Działania spółki pozwoliły na sprawną współpracę z właścicielami gruntów. Obecnie trwają zaawansowane negocjacje dotyczące kolejnych około 200 hektarów. Należy podkreślić, że zbliżający się termin wydania decyzji lokalizacyjnej przyspiesza tempo tych działań, stąd też kończy się czas na prowadzenie negocjacji w sprawie sprzedaży nieruchomości.
Sprzedaż nieruchomości dla CPK
Na chwilę obecną Program Dobrowolnych Nabyć (PDN) cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Swoje nieruchomości zgłosiło do niego ponad 1,4 tys. osób. Spółka CPK, w odpowiedzi na tak duże zainteresowanie, zakupiła już 1593 działki, a łączna powierzchnia nabytych nieruchomości przekroczyła 1410 hektarów dzięki aktom notarialnym podpisanym w ostatnich dniach. Jednocześnie, na terenach już objętych inwestycją, trwają intensywne prace przygotowawcze. CPK organizuje i finansuje przeprowadzki mieszkańców, zapewniając tym samym płynne przejście do nowej rzeczywistości.
Przypomnijmy, że plan zakłada pozyskanie wszystkich niezbędnych gruntów na obszarze objętym wnioskiem o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla Lotniska CPK, które znajdzie się na obszarze o powierzchni około 2500 hektarów. Zakończenie negocjacji i sprzedaży nieruchomości w ramach PDN jest planowane przed wydaniem decyzji lokalizacyjnej w pierwszej instancji. Termin wydania tej decyzji zależy od decyzji wojewody mazowieckiego, który obecnie prowadzi postępowanie administracyjne.
Nowe lotnisko ma znaleźć się na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki. Przy wyborze tej lokalizacji kierowano się przede wszystkim zapewnieniem optymalnych warunków dla funkcjonowania lotniska, jednocześnie minimalizując wpływ inwestycji na życie mieszkańców. Jak informują przedstawiciele CPK, uwzględnione zostały opinie lokalnych społeczności. Podczas podejmowania poszczególnych działań starano się równueż uniknąć terenów o szczególnym znaczeniu.
Strategiczna inwestycja
Centralny Port Komunikacyjny (CPK) to strategiczny projekt infrastrukturalny w Polsce, który obejmuje budowę nowego, dużego portu lotniczego oraz rozbudowę sieci kolejowej i drogowej. CPK ma na celu połączenie różnych środków transportu (lotniczego, kolejowego i drogowego) w jednym miejscu, co ma poprawić komunikację zarówno w kraju, jak i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Projekt zakłada, że centralnym elementem będzie nowy, międzynarodowy port lotniczy, który powstanie w okolicach miejscowości Baranów, niedaleko Warszawy. Port ma zastąpić obecne Lotnisko Chopina jako główne lotnisko dla Polski, obsługując więcej pasażerów i ładunków. Dodatkowo w ramach CPK planowana jest budowa sieci szybkich kolei, które połączą różne regiony Polski z nowym portem lotniczym oraz kluczowymi miastami w kraju. Inwestycje drogowe również stanowią ważny element projektu, mając na celu poprawę dostępności regionu, w którym znajdzie się port.
Warto wspomnieć, że w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć mieszkańcom wspomnianych terenów zaoferowano także inne bonusy, np. sfinansowanie przez CPK obsługi prawnej transakcji oraz, dla zainteresowanych – konsultacji, kursów i szkoleń zawodowych – na potrzeby prac przy budowie i obsłudze lotniska.